Değişik turunçgil araçlarının marsh seedless ve redblush altıntop çeşitlerinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 38784
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZ Ç.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu araştırmada Troyer ve Carrizo sitranj ları. Vol kamer i ana, Yuzu, Kleopatra mandarini, Taiwanica, Beneke üç yapraklı, Sitrumelo 1452 ile Yerli ve Brezilya turunç anaçlarının Marsh seedless ve Redblush altıntop çeşitlerinin meyve verim ve kalitelerine etkileri incelenmiş ve Bölgede bu iki altıntop çeşidi ile iyi bir uyuşma gösterecek en uygun anaç veya anaçların saptanmasına çalışılmıştır. 1991, 1992 ve 1993 yıllarında yürütülen deneme sonuçlarına göre Marsh Seedless çeşidinde en yüksek meyve verim kalitesi sitranj lar la Taiwanica anacından, en düşük değerler ise Beneke üç yapraklıdan alınmıştır. Redblush çeşidinde de en yüksek meyve verimi ve kalitesi sitranj lar ile Taiwanica' da bulunmuştur. Volkameriana her iki çeşitte de bir örnek meyve vermemesi nedeniyle kaliteyi olumsuz yönde etki lemiştir.
Özet (Çeviri)
VIII- ABSTRAC'jl' In this study, carried out at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova, the effects of Troyer and Carrizo citranges, Vol kamer i ana, Yuzu, Cleopatra mandarin, Taiwanica, Beneke trifoliate orange, Citrumelo 1452, Common and Brazilian sour orange rootstocks on fruit yield and fruit quality of Marsh Seedless and Redblush grapefruits were investigated, and the best rootstock or rootstocks for Marsh Seedless and Redblush grapefruits varieties in Mediterranean Region of Türkiye was tried to be determined. According to the results of this study, carried out during the years among 1991, 1992 and 1993, in Marsh Seedless variety, the highest fruit yield and quality were obtained from the trees on citranges and Taiwanica rootstock; however the lowest fruit yield and quality were obtained from the trees on Beneke trifoliate orange. In Redblush variety, the highest fruit yield and quality were obtained from the trees, budded on citranges and Taiwanica. The fact that both varieties on Volkameriana had not homogen fruits affected fruit quality negatively.