Akademisyenlerin motivasyonlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Bir araştırma
Determining affecting factors of motivation for academic personnels: A survey
- Tez No: 387834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUTFİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya var olduğundan beri, ihtiyaç ve isteklerin sonsuz ancak bunları karşılamak adına var olan kaynakların kısıtlı veya hiç olmaması yaşayan her canlıyı olumsuz etkilemektedir. Burada ele alınan varlık özellikle insandır ve insanoğlunun her ihtiyaç ve isteklerini gerçekleştirmesinin mümkün olmadığı da bir gerçektir. Bu gibi durumlarda insanların istenmeyen davranışlar sergilemesi kaçınılmaz ve bunun sonucu da elbette ki olumsuz olacaktır. Bu yüzden kişilerin karşılaştıkları durumlarda kendilerini motivasyon (güdü) aracılığı ile şartlara ayak uydurması, onları daha verimli ve daha insani koşullarda yaşamalarını sağlayacaktır. Kişilerin gerek özel hayatında gerekse iş hayatında önemi büyük olan motivasyon, günümüzde daha iyi bilimsel incelemelerle karşımıza çıkarak klasik anlayışları geride bırakmaktadır. Özellikle örgütsel boyutlarda, çalışanın bir makine olarak görülmesi ve onu sadece maddi açıdan ödül ve cezalarla motive edileceği düşüncesi artık eski yönetim anlayışlarında kalmıştır.Motivasyon, kişilerin verimli, etkili ve kendi istekleri doğrultusunda daha rahat ve iyi koşullarda yaşamalarını sağlayan bir unsurdur. Bu unsuru etkileyen çeşitli faktörlerin bulunduğu da bir gerçektir. Bu faktörlerin neler olduğu, kişileri nasıl etkilediği, az veya çok oluşu gibi birçok etkileyici özellik örgütsel boyutlarda daha da anlam kazanmaktadır. Bu önem neticesinde personelin motivasyonlarını etkileyen faktörler aracılığı ile onların motivasyonları sağlanırken, örgütsel verimin istenen düzeyde gerçekleşmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the world is there, in order to meet the needs and wishes them there forever, but limited or no lack of resources negatively affects every living creature. Especially people who are being taken here and all the needs and desires of human beings is not possible to realize the truth. In such cases, people want to avoid unwanted behaviors and their consequences are also of course be negative. In cases of people they encounter, so their motivation (incentive) to adapt to conditions through them more efficient and will provide more humane living conditions. In the private lives of individuals, as well as the importance of motivation at work today as a classic encounter with a better understanding of the scientific study leave behind. Especially in organizational size is seen as a machine worker, and it is only to be financially motivated by rewards and punishments is no longer thought of the old management style remained.Motivation of people efficiently, effectively and in accordance with his wishes to live a more comfortable and provide good conditions are factors. There are several factors affecting this element is also a fact that. What are these factors, how it affects people, create more or less like the most impressive features of the organizational dimension is even more meaningful. As a result of these important factors affecting the motivation of staff through the right, while their motivation, organizational efficiency will be possible to realize the desired level.