The administration of Ottoman Public debt: Providing a sense of security and fighting against tax evasion
Düyun-u Umumiyye idaresi: Güven duyusu ve vergi kaçakçılığıyla mücadele
  1. Tez No: 387853
  2. Yazar: AYŞE NUR SÜLÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASLI NİYAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, uzun süreli bir iç ve dış borçlanma döneminin ardından 1875 yılında iflas etti. 1881 yılında Osmanlı hükümeti ve onun alacaklıları arasında Muharrem Kararnamesi adı verilen anlaşma imzalandı. Bu kararnameyle göre bazı Osmanlı gelirlerini toplamak ve idare etmekten sorumlu Düyun-u Umumiyye idaresi kuruldu. Bu tezin amacı Düyun-u Umumiyye'nin Batı Avrupa kapitalizmi ve Osmanlı toplumu ile olan ilişkisini incelemektir. Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu'nun dünya kapitalist sistemine dahil olma sürecini ve bu süreçte Düyun-u Umumiyye'nin rolünü tartıştıktan sonra, bu kurumun Devlet-i Muazzama'nın Osmanlı İmparatopluğuna kapitalist yatırımlar aracılığıyla nüfuz etmek isterken yatırımcıların İmparatorluk'ta kazanç sağlamaya olan inançlarının kırıldığı bir zamanda kurulduğunu önermektedir. Düyun-u Umumiyye'nin bir güvenlik duygusu yaratmaya çalışarak gerek Avrupa hükümetlerini gerekse kapitalist yatırımcıları Osmanlı İmparatorluğu'nda yatırım yapmanın kazançlarına ikna etme çabaları İngiliz arşivi kaynakları belgelerin incelenmesiyle ele alınmaktadır. İkinci olarak, Düyun-u Umumiyye'nin kurumun Osmanlı memurları ve vergi mükellefleriyle ilişkisi incelenmetedir. Osmanlı arşivinde yer alan basılı ve basılı olmayan belgeler ışığında, Düyun-u Umumiyye'nin vergi kaçakçılığına karşı verdiği mücadele ve mükelleflerinin vergi kaçırma stratejileri betimlenmektedir.
Özet (Çeviri)
After a period of increasing domestic and foreign indebtness the Ottoman Empire bankrupted in 1875. In 1881, the Ottoman government signed an agreement, the Decree of Muharrem, with its creditors. The Decree envisioned the foundation of the Administration of Ottoman Public Debt (AOPD) and gave it the authority to collect and administer certain Ottoman revenues. The objective of this thesis is to understand this institution?s interaction with Western European capitalism and the Ottoman society. After a discussion of Ottoman integration into the world capitalist economy and the AOPD?s role in this integration, this thesis argues that the AOPD was founded at a time when the Great Powers was considering the Ottoman Empire as the target of capitalist penetration while the European capitalist investors lost their credence in profitable investment in the former due to the financial bankruptcy. Based on a research in the British archives this study suggests that the AOPD attempted to provide a sense of security to the Great Powers and to the capitalist investors to convince them that investing in the Ottoman Empire was a profitable enterprise. Secondly, I focus on the AOPD?s relation to its Ottoman officers and to the Ottoman taxpayers. Based on a reading of published and non-published documents from the Ottoman archives this thesis describes the AOPD?s effort to prevent tax evasion while the taxpayers developed sundry means of tax evasion.