Türk-Alman ilişkileri açısından Osmanlı arşivi kaynakları
A study of Ottoman archives with respect to Turkish-German relations
- Tez No: 387906
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Yaptığımız bu çalışma, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı kaynakları açısından (1299?1930 yılları arasındaki) Türk-Alman; siyaset-idari-bürokrasi, hukuk-adli, ekonomi-ticaret, toplumsal-sosyal-gezi, kültür-sanat, din, askeri, sağlık-spor, eğitim, bilim ilişkilerini, bu ilişkilere dair belgeleri, tematik bir bibliyografya/ katalog/ rehber/ el kitabı şeklinde ihtiva etmekte ve ayrıca şahsıma ait inceleme, yorum ve değerlendirmeleri içermektedir.Osmanlı ve Alman İmparatorlukları arasındaki orijinal belgelerin konular açısından tasnifi ve bu belgelerin olaylara ışık tutması bakımından bibliyografik sunumudur. Bu bilgilerin konuyla ilgili araştırmalarda ve her türlü ihtiyaç halinde kaynak olarak kullanılabilmesi bakımından özenle hazırlanmıştır.Böyle bir konuyu seçmemizin başlıca nedenleri şunlardır; daha önce bu muhteviyatta ve biçimde hiçbir çalışmanın yapılmamış olması, Osmanlı Arşivi'nin engin ve dünya tarihi bakımından çok değerli kaynaklarının böyle bir tez çalışması bağlamında bibliyografik sunumunun hiç hazırlanmaması, Türk-Alman ilişkilerinin bu açıdan ve bu şekilde hiç değerlendirilmemiş, incelenmemiş ve tarihi gerçeklerin bu netlikte ve somut olarak ortaya konmamış olmasıdır. Asıl olarak da tarihteki Türk-Alman ilişkilerinin köklü bir dostluğa dayanmış olduğunu, orijinal belgelerle bibliyografik bir biçimde bir kez daha ortaya koymak ve dünya araştırmacılarının, Türk-Alman tarihini inceleyip faydalanabilmeleri için dikkatle yürütülmüş bir çalışma hazırlamaktır.Bu çalışma toplum ve araştırmacıların hizmetine sunulmuş, bu konuda hiçbir örneği olmayan bir bilgi ve belge kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
The current study encompasses the content in Turkish Republic?s Prime Ministry archives with respect to the Turkish-German relationship in terms of politics, administration, bureaucracy, law, economics, trade, social affairs, tourism, arts and culture, religion, military, health, sports, education and science (between 1299-1930). It includes a thematic bibliography/ catalog/ guide/ handbook of the said varieties of relations alongside the author?s original observations, comments and analysis.This study is a classification of the original documentation between the German and Ottoman Empires with regard to different topics and a contribution in bibliographic terms for the enlightening of circumstances related to these documents. The study has been sketched with a great care so that it can be used for related research as a guiding resource.The main motives for picking such a topic are as follows: (1) there isn?t any similar study in content and methodology so far (2) Ottoman archives? worldwide vast and valuable resources have never been studied for a bibliographic presentation on that matter (3) Turkish and German relations have never been studied from that respect and historical realities were never put forward as clear as this one.Most of all, the current study shows through original documents bibliographically studied, that the Turkish-German relations have been very well rooted and good. Worldwide researchers can now benefit from this work in order to study Turkish-German relations.This unique resource of information and documentation is provided for further use of the researcher and the wider society.