Bilgisayar teknolojilerinin ilköğretim öğrencilerinin tasarım eğilimlerinin gelişimindeki rolü
The role of the computer technologies in improving design capability of elementary students
  1. Tez No: 387996
  2. Yazar: MERVE MOLLAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada eğitsel bilgisayar uygulamalarının ve oyun tabanlı tasarım yazılımlarının ilköğretim öğrencilerinin tasarım eğilimlerinin tespit edilebilmesindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, bir ilköğretim okulunun her kademesinden bir şubede, öğrencilerin bilgisayarla olan ilişkilerini ölçebilmek, ne kadar süreyle, en çok hangi aktivite için kullandıklarını belirleyebilmek ve tasarım bölümünde okumak isteyenleri ayırabilmek için bir ön anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucunda seçilen 40 öğrenci ile çalışmanın amaçlarını destekleyecek özelliklerde, oyun tabanlı bir tasarım yazılımı olan HomeStyler aracılığıyla birebir uygulamalar yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.Alınan sonuçlar bu tür oyun tabanlı tasarım yazılımlarının, bu eğitim seviyesinde öğrencilerin eğilimlerinin ve ilgi alanlarının tespit edilebilmesinde kullanılabileceği yönündedir. Uygulama ortamı öğrencilerin çoğunun hoşuna gitmiştir ve eğlenmelerine ek olarak öğrenme de sağlamıştır. Görüşülen öğrencilerin tamamı böyle ortamlarda çalışmaya ve öğrenmeye devam etmek istediklerini belirtmişlerdir. Ortam öğrencilerin kaygısını azaltmış, onların bireysel öğrenmelerine yardımcı olarak kendi öğrenmelerini kendilerinin gerçekleştirmesini sağlamıştır. Ayrıca, öğrenmeyi görsel olarak desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of game-based design software applications in improving design capability of elementary students is investigated. For this purpose, a preliminary survey was conducted in an elementary school, in order to determine the students? relationship with the computer, how long and for which activities they are using the computer, and for to distinguish the students who wants to be a designer. According to the results of the survey, 40 students selected. After choosing the relevant game-based design software application (HomeStyler), one to one meeting has been done, and the results are evaluated.The results of the study indicates that, these kind of game-based design software applications can be used in detection of trends and areas of interests, of the elementary students. The application was appealing for the majority of the students, and they told had fun while they were learning something. All of the students interviewed stated that they want to continue to learn and work in such environments. The media, might reduce students anxiety, help them learn as an individual and also provides visually supported learning.