İsmet Özel, hayatı, şiiri ve poetikası
İsmet Özel, life, poem and poetics
  1. Tez No: 388061
  2. Yazar: AHMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÇİFTLİKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
İsmet Özel, 19 Eylül 1944 tarihinde doğar. Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okur, eğitimini yarıda bırakıp askere gider. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirir. 1977'den itibaren kaleme aldığı gazete yazılarından çoğunu kitaplaştırır. 1980 yılından itibaren emekliye ayrıldığı 1998 yılına dek İstanbul Devlet Konservatuarı ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarında Fransızca okutmanlığı yapar. Şair ve yazar olarak birçok ödül alır. Birçok yayın kuruluşunda ve salon toplantılarında sanat, siyaset ve toplum konularında görüşlerini anlatmış ve halen anlatmaktadır. Bir süre Bilgi Üniversitesi'nde şiir üzerine dersler de vermiştir. 1960'lı yıllarda Batı'da ve Türkiye'de etkili olmuş bir düşünce akımı olan“Varoluşçuluk”, İsmet Özel şiirinde de önemli bir yer tutmaktadır. İsmet Özel, şiirlerini genellikle serbest nazım tarzında yazmıştır. İsmet Özel şiirsel ahenge ve şiirde müziğe önem veren bir şairdir. Orta uzunluktaki şiirlerinde İsmet Özel'in dili son derece rahattır. Zengin görsel çağrışımlar içerir ve coşkun bir lirizm, okuru hemen şiire bağlar. İsmet Özel, şiire başladığı yıllarda sosyalist bir dünya görüşüne bağlıdır ve sosyalist kültür çevresinin önemli üyelerinden biridir. Fakat 1970'li yıllardan itibaren biyografisinde geçen bir ibareyle“Müslüman dünya görüşü”ne bağlanır. 2007 yılında İstiklal Marşı Derneği'ni kurarak yönetimini üstlenir. Bu çalışma,“Giriş”ten sonra“İsmet Özel'in Hayatı-Sanat Hayatı-Eserleri”,“İsmet Özel'in Şiiri”,“İsmet Özel'in Poetikası, ”Sonuç“, ”Kaynakça“ ve ”Ekler" bölümlerinden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde İsmet Özel'in hayatı ve eserleri, ikinci bölümünde şiirinin biçim ve içeriği, üçüncü bölümde şiir anlayışı çeşitli alt başlıklar altında incelenerek tartışılıp yorumlanmıştır. Ekler bölümünde ise bibliyografik bilgiler verilmiştir ANAHTAR KELİMELER: İsmet Özel, Şair, Şiir, Poetika, Psikanaliz, Şiir Tahlili,
Özet (Çeviri)
İsmet Özel was born in September 19th, 1944. He studied at the Faculty of Political Sciences for some time. Then, he decided to discontinue his academic career and enlisted in the army. In 1977 he graduated from Hacettepe University, Department of French Language and Literature. Most of his newspaper articles he had written out dating from 1977 were collected into a book. From 1980, the year he retired, to 1998, he worked as a French Language instructor in Istanbul State Conservatory and State Conservatory of Mimar Sinan University. As a writer and poet he received lots of awards. He has been expressing his views on art, politics and social issues by means of different mass media channels and conferences. he also lectured on poetry at Bilgi University for some time.“Existantialism”movement which was very effective in Europe and Turkey in the 1960s, had also important effects on İsmet Ozel's poems. İsmet Özel's poems are generally of free verse. Yet, he is the one who attaches great importance to harmony and music in poetry. The language in his medium-length poems is extremely easy. They contain rich visual associations and the reader is easily attracted by an enthusiastic lyrical order. During the years he entered into poetry İsmet Özel had a socialistic point of view and was an important member of socialistic cultural environment. But beginning from 1970s, as he stated in his biography he falls for `Islamic worldview`. In 2007, he founded the association of `İstiklal Marşı`, The Turkish National Anthem and took on its administration. This study consists of“Abstract”,“Introduction”,“İsmet Özel's Life – Art Life – His Works”,“İsmet Özel's Poetry”,“İsmet Özel's Poetics”,“Conclusion”,“References”and“Appendix”sections.In the first section of this book, İsmet Özel`life and his Works, in the second section the form and contents of his poem and in the third section his poetry perceptive have been discussed and assessed under different sub-titles. KEYWORDS: İsmet Özel, Poet, Poem, Poetics, Psychoanalysis, Poetry Analysis.