Elektronik müziğin estetik ve besteleme teknikleri açısından incelenmesi
Analysis of aesthetics and composition techniques of electronic music
- Tez No: 388103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektronik müziğin estetik ile olan ilişkisini belirlemek ve bu ilişkinin besteleme aşamasında ne gibi etkilere sahip olduğunu saptamaktır. Bu yüzden de çalışmanın birinci bölümünde estetik ve sanat kavramları sorgulanmış ve müzik estetiğinin pratiklerini belirlemek için tarihsel bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise 20. yüzyıl sanat akımlarına bağlı olarak mo\-dernizm ve 20. yüzyılda müzik başlıkları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise elektronik müziğin farklı ülkelerdeki etkileri tarihsel olarak incelenmiş ve bilgisayar ile müzik ilişkisi yine tarihsel çerçevede değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise elektronik müzik bestelemede kullanılan temel bileşenler açıklanmıştır. Yine bu bölümde farklı türlerdeki elektronik müzik yapıtları estetik tutumlarını belirlemek amacıyla yöntemsel ve sanatsal açıdan incelemiştir. ANAHTAR SOZC ¨ UKLER ¨ Elektronik muzik, Estetik, Kompozisyon, 20. y ¨ uzyıl
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the relation of electronic composition to aesthetics and to determine the effects of this relation during composition process. For this reason, in the first part of the study, the concepts of aesthetics and art are questioned and a historical research has been made to determine the practicals of musical aesthetics. In the second part, the titles modernism and 20th century music, related to 20th century art movements are studied. In the third part, the effects of electronic music in different countries and computer - music relationship is also studied within a historical context. In the last section of the study, basic elements used in electronic music composition is explained. In this section, different styles of electronic music compositions are also analyzed from a technical and artistic point of view, in order to identify their aesthetic approaches. KEYWORDS Electronic music, Aesthetics, Composition, 20. century