Kadınların menepoz döneminde psikolojik ve fizyolojik açıdan giysi seçimindeki tercihlerin belirlenmesi
Determining clothing preferences of women in menopause from psychological and physiological aspects
- Tez No: 388146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadınların menopoz döneminde psikolojik ve fizyolojik açıdan giysi seçimindeki tercihlerin belirlemesidir. Araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin hazırlanması aşamasında öncelikle konu ile ilgili literatür taranmıştır. Uzman görüşleri alınarak kadınlara uygulanmak üzere I. ve II. bölümden oluşan 29 soruluk anket hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini, menopoz dönemindeki kadınlar ve menopoz dönemini yaşamış kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini tespit etmek için örneklem büyüklükleri tablosu dikkate alınmış, çıkan sonuç doğrultusunda Ankara ili Çankaya ilçesi, Keçiören ilçesi ve Sincan ilçesinde yaşayan menopoz döneminde olan ve bu dönemi yaşamış 384 kadın belirlenmiştir. Uygulanan anketlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde“SPSS 15”paket programı kullanılmıştır. Ankette yer alan görüşlerin frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre; sıcak basması ve terlemenin çok olması nedeniyle kullandıkları giysilerin kumaşlarında daha çok pamuklu kumaşları tercih ettikleri, serin tutma özelliği olan keteni tercih etmeleri, daha açık yaka modelini tercih etmeleri, kol manşeti seçiminde ise en çok büzgülü manşeti tercih etmeleri, elbise modellerinden en çok bol modelleri tercih etmeleri, kullandıkları giysilerin renklerinde en çok açık rengi kullanmaları ve desensiz düz kumaşlardan giysileri tercih etmeleri ve daha çok kendilerine özgü giyinmeleri bu dönemi daha rahat geçirmelerine katkı sağladığını belirtmektedirler. Anahtar Kelimeler : Menopoz, Kadın Sağlığı, Ergonomi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the clothes selection regarding women's psychological and physiological problems faced in menopause. In order to determine this choice the descriptive research method is used. Survey served as a tool of data collection in the research. While preparing the questionnaire, the literature about the subject was reviewed. 29 questions composed of the first and second part were prepared by taking account of the experts' opinions. The research population is constituted by women in menopause and postmenopause. To determine the sample of the research, the table of sample sizes has been taken into account, and with this result, the sample group was prepared with data from 384 women in menopause and postmenopause living around Sincan, Keçiören and Çankaya. In the survey, the 'SPSS 15 packet program was used to evaluate the data. The answers to the questions were calculated by frequency and percentage. According to the women's answers, their clothes choice minimizing the problems in menopause were determined. According to the research results, the fabric choice, collar model choice, sleeve hem choice, fashion plate choice, collar and pattern choice are effective in determining the clothes selection that will minimize women's psychological and physiological problems faced in the period of menopause. As women in menopause encounter many problems, they make clothes choice helping for feeling easy; they prefer cotton clothes against hot flashing and sweating, for its refreshing feature, linen is preferred, in collar model they prefer V and U, in sleeve cuff, they prefer the smocked ones, for fashion plate, the loose clothing is preferred, they use patternless straight fabric and light colour dresses and mostly they wear according to their own choices. Key Words : Menopause, Woman's health, Ergonomy