Karar Verme Becerileri Eğitim Programının 5-6 yaş çocuklarının karar verme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of the Decision Making Skills Education Programme 5-6 year old children's decision making skills
  1. Tez No: 388149
  2. Yazar: SERPİL PEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmada anaokuluna devam eden 5-6 yaş çocukların karar verme becerilerinin gelişiminde“Karar Verme Becerileri Eğitim Programının”etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Amasya il merkezinde bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş çocukları oluşturmuştur. Karar verme becerileri eğitim programının 5-6 yaş çocuklarının karar verme becerileri üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla ön test-son test gruplu model kullanılmıştır. Araştırmada, çocuklara ilişkin genel bilgileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu,“Karar Verme Becerileri Eğitim Programının”etkiliğini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlik-güvenirlik çalışması yapılan 5-6 yaş çocuklar için“Karar Verme Becerileri Değerlendirme Aracı-Çocuk Formu”ve“Karar Verme Becerileri Değerlendirme Aracı-Ebeveyn Formu”kullanılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından deney grubunu oluşturan çocuklara on hafta boyunca“Karar Verme Becerileri Eğitim Programı”uygulanmıştır. Ön test-son test karşılaştırmalarında bağımsız örneklemler t testi, son test-kalıcılık testi karşılaştırmalarında ise ilişkili örneklemler için t testi kullanılmıştır. Karar verme becerileri eğitimi programı sonrasında 5-6 yaş çocukların“Karar Verme Becerileri Değerlendirme Aracı-Çocuk Formu”ve“Karar Verme Becerileri Değerlendirme Aracı-Ebeveyn Formundan”aldıkları puanlar arasında deney grubunun lehinde anlamlı farklılık bulunmuştur (p,05). Bu bulgulara dayalı olarak, okul öncesi dönem çocuklarının karar verme becerilerini geliştirmek amacıyla araştırmacılara, eğitimcilere ve ebeveynlere yönelik öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Karar Verme, Problem çözme, Okul Öncesi Eğitim.
Özet (Çeviri)
This research aims atidentifying the effect of“The Decision Making Skills Education Programme”on the development of decision making skills of 5-6 year old preschool children. The population of the research consists of 5-6 year old preschool children attending to the indepedent preschools at Amasya city center, in 2014- 2015 academic year. The study group involved 40 randomly selected amanog the population. Of these, 20 were assigned to the experimental group while the rest performed in the control group.The effect of the“Decision Making Skills Education Programme”on the 5-6 year old children's decision making skills a pre-test and post-test group model is used. During the data collection process,“Individual Demographical Information Form”assesment forms which were development by researcher to assess the efficacy of“Decision Making Skills Education Programme”and“Decision Making Skills Assesment Tool-Children Form”and the“Decision Making Skills Assesment Tool-Parents Form”for 5-6 old children which was developed and verified in terms of validity and reliability by researcher to asses the children's decision making skills development were used. In the study, the researcher implementation the decision making skills education programme on the experimental group for within a tenweek period. Indepedent sample groups t-test was used to identify whether the difference among the pretest and posttest mean scores of the experiment and control groups. In order to test the difference among post test- permanence test mean scores paıred sample t-test was used. After the“Decision Making Skills Education Programme”, a statistically significant difference is found between the values of the“Decision Making Skills Assesment Tool-Children Form”and the“Decision Making Skills Assesment Tool-Parents Form”on behalf of the experimental group (p,05). Based on these findings, some suggestions are offered to researchers, educators and parents to develop the decision making skills of preshool children. Key Words : Decision Making, Problem solving, Preschool Education