Öğretmenlerin örgütsel kimlik algılarının demografik değişkenlere göre incelenmesi
Teachers' organizational identification perception according to different demographic variables
  1. Tez No: 388173
  2. Yazar: YELİZ GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı bazı değişkenlere göre öğretmenlerin örgütsel kimliklenme düzeylerini saptamaktır. Bu çalışma nicel araştırma örneğidir. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde çalışan 6924 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu ilçedeki okullarda rastgele belirlenen 364 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem, basit seçkisiz örnekleme metodu ile oluşturulmuştur. Araştırmada Örgütsel Kimliklenme Ölçeği (Mamatoğlu, 2008) kullanılmıştır. Araştırma bulguları öğretmenler arasında örgütsel kimlik algısının cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiğini yer almaktadır. Kadın öğretmenlerin örgütsel kimlik algısı erkek öğretmenlere göre daha yüksektir. Öğretmenlerin örgütsel kimlik algısı okul türüne, kıdeme, mezuniyet derecesine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Anahtar Kelimeler : Kimlik, Örgütsel Kimlik, Sosyal Kimlik
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is determine the teachers' level of organizational identification according to some variables. This research is kind of quantitive research. The universe of this thesis was consisted of 6924 teachers who works for National Education Ministry in Ankara Yenimahalle town. The sample of this research was consisted of 364 teachers who were selected by simple random sampling method. The Scale of Organizational Identification (Mamatoglu, 2008) was used for data collecting. The findings of thesis showed that female teachers have stronger organizational identification level than male teachers. This finding is statistically meaningful. There is no statistically meaningful relation between teachers' school type, education level, rank and their organizational identification level. Key Words : Identification, Organizational identification, social identification