İlköğretim okullarında mesleki öğrenme topluluğu ile bürokratik yapı ve örgütsel güven arasındaki ilişki
The relationship between professional learning community bureaucratic structure and organizational trust in primary education schools
- Tez No: 388197
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OTTEKİN DEMİRBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Okullarda mesleki öğrenme toplulukları oluşturma girişimleri çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü bu girişimlerin çoğu, okul örgütünün biçimsel ve doğal yönleri gözetilmeden uygulamaya geçmekte ve istenen sonuçların alınmaması üzerine bir süre sonra rafa kaldırılmaktadır. Oysa istenen sonuca ulaşmak için öncelikle örgütte bazı biçimsel ve biçimsel olmayan düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Mesleki öğrenme topluluğunun oluşumu, gelişimi ve sürdürülmesi bağlamında bürokratik yapı ve örgütsel güven örgütün iki önemli yönüdür. Bürokratik yapı örgütün biçimsel yönünü temsil ederken; örgütsel güven örgütün biçimsel olmayan doğal yönünü temsil etmektedir. Bu çalışmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin mesleki öğrenme topluluğu, bürokratik yapı ve örgütsel güven değişkenlerine ilişkin algı düzeylerini saptayarak; bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Daha belirgin olarak, örgütsel güvenin bürokratik yapı ile mesleki öğrenme topluluğu arasında aracı bir etkiye sahip olup olmadığını test etmektir. Bu araştırmada, ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin yedi ilçesinde (Altındağ, Çankaya, Gölbaşı Keçiören, Mamak, Pursaklar, Yenimahalle) bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan 20.203 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini tabakalı-rastgele örnekleme yöntemine göre seçilen 805 öğretmen oluşturmuştur. Okullar eğitim kademelerine (ilkokul ve ortaokul) tabakalara ayrılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Mesleki Öğrenme Topluluğu Ölçeği (Olivier, Hipp ve Huffman, 2003), Okul Yapısının Etkiliği Ölçeği (Hoy ve Sweetland, 2000) ve Örgütsel Güven (Hoy ve Tschannen-Moran, 2003) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 13.00 ve Lisrel 8.80 paket programları kullanılmıştır. Ölçeklerin yapılarını doğrulamak amacıyla yol analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Parametrik olmayan testlerden ise ilişkisiz ölçümler için Kruskal Wallis H-testi, Mann Whitney U-testi, ilişkili ölçümler için Wilcoxon Đşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Ayrıca Pearson Momentler Çarpımı Korelâsyon Katsayısı, çoklu doğrusal ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda mesleki öğrenme topluluğu ile bürokratik yapı ve örgütsel güven arasında anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Bürokratik yapının mesleki öğrenme topluluğu ile hem doğrudan hem de örgütsel güven üzerinden dolaylı ilişkili olduğu bulunmuştur. Örgütsel güven mesleki öğrenme topluluğunu doğrudan etkilemektedir. Ayrıca örgütsel güven, bürokratik yapı ve mesleki öğrenme topluluğu arasında kısmi aracı değişkendir. Anahtar Kelimeler : Mesleki öğrenme topluluğu, Bürokratik yapı, Örgütsel güven
Özet (Çeviri)
At schools attempts to create professional learning communities usually result in failure. Because these attempts are put in action without considering school organization's formal and informal aspects and upon not getting desired results they are shelved after a while. In order to reach the expected results, however, in the organization some formal and informal arrangements must be done. In the context of the professional learning communities' formation, development and maintenance, bureaucratic school structure and organizational trust are two important aspects of organization. While bureaucratic structure of school organization represents the formal aspect of the organization's non-formal aspect, organizational trust represents a natural aspect which is informal. Purpose of this research is to determine the perception levels of primary education teachers with respect to professional learning community, bureaucratic structure and organizational trust and point out the relation between them. More specifically, the study aims to test whether organizational trust have a mediator impact on relationship between professional learning community and bureaucratic school. In this research relational survey method was used. The population of the research comprised 20.203 teachers working in the state primary education schools within seven districts (Altındağ, Çankaya, Gölbaşı Keçiören, Mamak, Pursaklar and Yenimahalle) of Ankara province during the 2013-2014 educational year. The sample of this research included 805 primary education school teachers selected according to the stratified sampling method. Schools were layered according to their education level (primary school and secondary school) In the research, to collect data Professional Learning Community Scale (Olivier, Hipp and Huffman, 2003), Enabling School Structures Scale (Hoy ve Sweetland, 2000) and Organizational Trust Scale (Hoy ve Tschannen-Moran, 2003) were used. To analyze research data, SPSS 13.00 and Lisrel 8.80 programmes were used. To confirm the structures of the scales, path analysis was used. Off all the non-parametric tests for nonrelated measurements Kruskal Wallis H-test, Mann Whitney U-test, Wilcoxon Signed Rank Test for related measurements were used. In addition, Pearson Moments Product Correlation Coefficient, multiple linear and hierarchical regression analysis were applied. In the end of research it was seen that there were meaningful relationships between professional learning community, bureaucratic structure and organizational trust. It was found that bureaucratic structure and professional learning community were both directly related to each other and indirectly related by means of organizational trust. Organizational trust directly effected professional learning community. In addition, organizational trust was a partial mediator variable between bureaucratic structure and professional learning community. Key Words : Professional learning community, Bureaucratic structure,Organizational trust