İşletmelerde hizmet içi eğitim
In-service training in corporations
  1. Tez No: 388266
  2. Yazar: RECEP TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hızla gelişen ve değişen günümüzün yoğun rekabet ortamında işletmeler, mal ve hizmet üretiminde sürekliliğini korumak için en önemli unsuru çalışanlarının bilgi, beceri ve yeteneklerini çok yönlü olarak güçlendirmek zorundadırlar. Sınırlı zamanı iyi kullanabilen, yeteneklerine uygun işi yapabilen, riskleri sezebilen, krizi önlemeyi ve atlatmayı bilen, takım çalışmasına inanan, değişim ve gelişmelere uyum sağlayabilen insan kaynağına yatırım yapan işletmeler düşük maliyetle kaliteli mal ve hizmet üreterek konumlarını koruyabilmektedirler. İşletmeler, sahip oldukları çalışanlarının bilgi ve becerilerinin gelişimini Hizmet İçi Eğitimlerle sağlayabilmektedirler. Çalışanlarını güçlendiren dinamik işletmeler hem kendileri kazanmakta, hem de çalışanları ekonomik, sosyal ve kültürel alanda zenginleşmektedirler. Günümüzün bilgi toplumunda çok yönlü beceriye sahip, karmaşık işletme içi ve dışı ilişkileri kavrayabilme yeterliliklerini kazanmış, bütünleşmeyi ve yardımlaşmayı paylaşan, iş doyumuna varan, işletmeye bağlı, çağdaş ve yenilikçi, öğrenmeye açık çalışanların yer aldığı işletmeler her yönüyle kazanacaklardır. Bu tez çalışmasında hizmet içi eğitimin işletmeler açısından önemi, çalışan personelin mesleki bilgi ve becerilerine nasıl katkıda bulunduğu, mal ve hizmet üreten işletmelerin verimliliklerini nasıl artırdığı ortaya koyulmaktadır. Çalışanlar işletmelerini yıkıma sürükledikleri gibi çok yükseklere de taşıyabilirler. Hizmet içi eğitimin işletmelere olan katkılarına dikkat çekilmek istenmiş, eğitimin uygulama ve yöntemlerine değinilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hizmet İçi Eğitim, İş Başı Eğitimi, İş Dışı Eğitim, e-Öğrenme,
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving and changing intense competition environment, businesses must strengthen employees' knowledge, skills and abilities as versatile in order to maintain the continuity in the production of goods and services. Businesses which can use the limited time wisely, can do the appropriate job, making sense of risks, that knows how to prevent and overcome crisis, that believe in team work, which can adapt to changes and developments and the ones investing in human resources may well be able to maintain their position by producing quality goods and services at low cost. Businesses can provide the development of knowledge and skills of the employees that they have within the IN-SERVICE TRAININGS. Both dynamic businesses that strengthen its employees earn and their employees are enriched in economic, social and cultural areas. In today's information society, businesses with versatile skills, gained the competence to comprehend the complex internal and external relations, integration and solidarity sharing, up to job satisfaction, depending on business, modern and innovative, where employees are open to learning will gain in every aspect. This thesis studies the importance of in-service training for businesses, how to contribute to the staff's professional knowledge and skills and how to improve the efficiency of enterprises that producing goods and services. Employees can bring their business to a very high position as they may devastate the business. The overall purpose of this thesis was to draw attention to the in-service training's contribution to the businesses and to focus on the practices and methods of education. Key Words : In-service Training, On-the-Job Training, Off-the-Job Training, e-Learning