Nepotizm ve kronizmin çalışanların performansı üzerine etkisi
The impact of nepoti̇zm and cronyism on on the employee performance
  1. Tez No: 388267
  2. Yazar: YASEMİN EKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Globalleşen iş dünyasının işletmeleri rekabetçi piyasalarda varlıklarını devam ettirebilmeleri için nitelikli yönetici ve çalışanlara sahip olmaları ve bunların çalıştıkları işletmelerde kalmalarını sağlamaları gerekmektedir. İşletmeler başarılı olabilmek için nasıl bir yönetim stratejisi ve ne kadar gelir yükseltici strateji olmalı sorularına cevaplar aramaktadırlar. Bu stratejilerden Nepotist ve Kronist yönetsel yaklaşımların, ne kadar başarılı olduğu konusunda araştırma yapılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, yönetim stratejisi olarak nepotist yaklaşımın olumsuz yönde çalışan performansı üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yönetim stratejisi olarak kronist yaklaşımın ise doğrundan olumlu bir etkisinin olduğu konusunda bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu araştırma çalışmasın da yönetici ve akademisyenlere önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Nepotizm, Kronizm, Çalışan Performansı
Özet (Çeviri)
In order to survive in competitive markets, the enterprises of globalizing business world are required qualified directors and employees and they should also maintain qualified work force. The enterprises look for answers to the questions about that what kind of management strategy is necessary to be successful and to increase revenue. In this study, of the two strategies, management in the approaches of nepotism and cronyism have been investigated in terms of how successful they are. Consequently, it has been concluded that, of two strategies, nepotism approach has a negative impact and cronyism approach has not a direct influence on performance of employees. In this study, it has been also made some recommendations to managers and academicians on this subject. Key Words : Nepotizm, Cronyism, Employee Performance