Hastanede çalışan ebe ve hemşirelerde tükenmişlik
Burnout i̇n nurses and midwives working i̇n hospitals
- Tez No: 388268
- Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarı duygusunda azalma olmak üzere üç boyutu olan tükenmişlik, kişilerin karşılaştıkları zorluk ve yaşadıkları stresle başa çıkamamaları sonucunda duygusal ve fiziksel yönden tükenme hissetmeleridir. Bu araştırmanın amacı hastanede çalışan ebe ve hemşirelerin tükenmişlik düzeylerini belirleyerek, demografik değişkenlerle arasındaki ilişkinin etkisinin ölçülmesidir. Bu amaçla 187 kişiye ulaşılarak“sosyo-demografik özellikleri tanılama formu”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”olmak üzere iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen verilerin analizi SPSS 20 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre evli olan ebe ve hemşirelerin bekar olanlara göre daha fazla tükenmişlik yaşadığı, yaş, cinsiyet, çocuk sayısı gibi demografik özelliklerin, kendini kuruma ait hissetme ve işini sevme ya da sevmemenin tükenmişlik düzeyini etkilemediği, fiziksel şartların kötü olması, aylık gelirin düşük olması, çalışma arkadaşlarıyla sorun yaşanması, meslekte çalışma süresinin uzun olması ve yıllık izin alma konusunda sorun yaşanmasının duygusal tükenmişlik düzeyini arttırdığı söylenebilir. Yine araştırma sonuçlarına göre kaynak yetersizliği, çalışma performansına yeterli geri bildirim olmaması, mesleki eğitimleri alamama, statü dışı görev yüklenmesi, karşılaşılabilecek şiddet durumlarına yönelik gerekli önlemlerin alınmaması ve uygulanmaması, tükenmişlikle nasıl mücadele edileceğinin bilinmemesi ebe ve hemşirelerin tükenmişlik düzeyini arttırmaktadır denilebilir. Anahtar Kelimeler :Tükenmişlik, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, DuygusalTükenme, Duyarsızlaşma, Kişisel BaşarıDuygusunda Azalma
Özet (Çeviri)
Burnout is a psychological term that refers to emotional exhaustion, depersonalizasyon and reduction in the sense of personal accomplishment. People don't know how to deal with the stres and the challenges they face that's why, they feel emotional and physical exhaustion. This research aims to determine burnout levels of nurses and midwife working in hospital and is to measure the effects of the relationship between demographic variables. 187 people participate in questionnaire consisting of two sections including“sociademographic characteritics of the diagnostik form”and the Maslach Burnout Inventory, were applied. Analysis of the data collection tools were performed by SPSS 20 software. According to the survey said who married of midwives and nurses from the unmarried experienced more burnout, age, gender of demographic such as number of children, feeling of sel-organization and love the job or not to affect the burnout level of love, to be the worst of physical conditions, to be the low level of monthly income, the trouble is experienced with colleagues, to be long of working time in the profession and to be take increasing the level of of emotional burnout of experienced the problem about annually for permission. According to the research results again can be said the lack of resources, the lack of adequate feedback on work performance, not receiving the professional training, the task overload to nonstatus, not be takeing and not implementing the necessary that may be encountered for violent situations, lack of knowledge of how to combat with burn out level of burnout of midwives and nurses. Key Words : Burnout, Maslach Burnout Inventory, Emotional Exhaustion,Deporsonalization, Reduction in the sense of personal accomplishment