Rusya ve Orta Asya ükelerinin ekonomik işbirliği: Eğilimler ve beklentiler
Economic cooperation between Russia and Central Asian countries: Trends and prospects
- Tez No: 388350
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Orta Asya, tarihi ipek yolunun geçtiği, tarih boyunca mücadelelere sahne olmuş bir bölgedir. Bölge bir taraftan Avrupa ile Pasifik arasında ticaret bağlantılarını sağlarken, bir taraftan da Asya ve Avrupa arasındaki ekonomik ve ticari bağlantıyı kurulmasında önemli yere sahiptir. Bu tezde Rusya ve Orta Asya ülkeleri arasında ana yönler analiz edilecek. Bunlar: Rusya ve bölge ülkeleri arasında ticaret, son on dört yılda ürün yapısı ve ticaret dinamikleri; bölge ülkelerine Rusya yatırımları, bölge ülkelerinden işgücü göçünün Rusya için ekonomik değeri, bölge ülkelerinde insan potansiyelinin gelişmesinde Rusyanın rolü; Rusyanın bölgedeki ülkelere yardım oranı; bölgedeki ülkelerle ilişkilerin gelişmesinde Rusya`nın ekonomik siyaseti ve stratejisi; Rusya`nın ekonomik gelişiminde Orta Asya ülkeleri ile ilişkilerin etkilerinin araştırılmasıdır. Aynı zamanda Rusya ve Orta Asya ülkeleri arasındaki ekonomik entegrasyon süreci de araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler Rusya, Orta Asya, entegrasyon, Avrasya Ekonomik Birliği, uluslararası ticaret, ticaret rejimleri, yabancı yatırım, uluslararsı göç, dış ekonomik politika.
Özet (Çeviri)
Central Asia, whose history goes through the Silk Road, was the scene of fighting throughout history. The region on the one hand while holding trade relations between Eurasia and Pacific, on the other hand has established economic and trade relations between Asia and Europe. İn this paper will be analyzed key issues in economic interaction between Russia and countries of Central Asia (including Afghanistan). They are: trade between Russia and countries of the region, commodity composition and dynamics of trade turnover for the last decade; regimes of trade between these countries; Russian investments to the countries of the region; economic significance of labor migration from the countries of the region to Russia; the role of Russia in development of human potential in the countries of the region; Russian development aid to the countries of the region; economic policy and strategy of Russia regarding the relationships with the countries of the region; and some considerations on the impact of relations with Central Asia on economic development of Russia. At the same time the process of economic integration between Russia and the Central Asian countries have also investigated. Key Words Russia, Central Asia, integration, Eurasian Economic Union, international trade, trade regimes, foreign investments, international migration, external economic policy