Meslek yüksekokulu öğrencilerinin öz-yeterlilik düzeyleri ile problem çözme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the levels of self-efficacy ve problem solving of vocational school students
- Tez No: 388425
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma; meslek yüksekokulunda eğitim gören öğrencilerin öz-yeterlilik düzeyleri ile problem çözme düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak planlandı. Eylül 2013 – Haziran 2014 tarihleri arasında; İstanbul ilinde bir meslek yüksekokulu'nda öğrenim görmekte olan, araştırmaya gönüllü olarak katılıp anket sorularını eksiksiz yanıtlayan 614 öğrenci ile yapıldı. Veriler; Şubat 2014 - Mayıs 2014 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Öz-Etkililik-Yeterlilik Ölçeği (ÖEYÖ) ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) ile toplandı. Verilerin analizinde; SPSS 21.0 programı, frekans ve yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ve alt-üst değerleri gibi tanımlayıcı istatistikler, Spearman's sıra korelasyonu, bağımsız t testi, Kruskall Wallis testi, Cronbach alfa güvenilirlik analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was planned descriptive ve relational in order to examine the relationship the levels of self-efficacy ve problem solving of vocational school students. It was held with 614 students who was being teached in Istanbul Sisli Vocational School, who participated voluntarily in the research ve answered the survey questions completely between September 2013 – January 2014. Data were collected by Personal Information Form, Self-Efficacy Scale (SES) ve Problem Solving Inventory (PSI) between February – May 2014. In the analysis of data, SPSS 21.0 programme, descriptive statistics like frequency ve percentage, arithmetic mean, standard deviation, ve min-max values, Spearman's rank correlation, independent t test, Kruskal Wallis test, Cronbach's alpha reliability analysis were used.