Kubital tünel sendromunda endoskopi yardımlı dekompresyon: klinik ve elektrofizyolojik değerlendirme
Endoscopically assisted decompression in cubital tunnel syndrome: clinical and electrophysiological evaluation
  1. Tez No: 665181
  2. Yazar: ÖZGÜN BARIŞ GÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUHİTTİN ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Kübital tünel sendromu, karpal tünel sendromundan sonra üst ekstremitenin en sık görülen ikinci tuzak nöropatisidir. Kubital tünel sendromunun cerrahi tedavisinde; in situ gevşetme, anterior transpozisyon, medial epikondilektomi ve bu tekniklerin kombinasyonları kullanılabilir. Son zamanlarda, endoskopik teknik, daha küçük kozmetik kesi ve minimal yumuşak doku diseksiyonu ile popüler hale geldi ve daha düşük komplikasyon oranı ile daha yüksek hasta memnuniyeti sağlayabilmekte. İyi klinik sonuçlara rağmen, kübital tünel sendromu için ulnar sinirin endoskopik yardımlı dekompresyon tekniğinin elektrofizyolojik değerlendirmesi hakkında yeterli çalışma yoktur. Amaç: Bu çalışmada kübital tünel sendromu için endoskopik yardımlı in situ gevşetme tekniği ile tedavi edilen hastaların klinik ve elektrofizyolojik sonuçlarını bildirmeyi ve bu işlemin güvenilirliğini ve etkinliğini göstermeyi amaçladık. Yöntemler: On yedi hasta son muayeneye çağrıldı, ancak 16 hasta çalışmaya dahil edildi. Yedi hasta (% 43,8) kadın, dokuz hasta (% 56,3) erkekti. Ortalama yaş 47.1 idi (aralık; 311-66). Tüm hastalar sağ elini kullanıyordu ve beş hastada (% 31,3) sağ tarafta ulnar sinir sıkışması vardı. Ortalama takip süresi 8.8 aydı (dağılım 3-14 ay). Tüm ameliyatlar aynı cerrah tarafından 4 mm-30 derece endoskop, oluklu ekartör ve 20 cm künt uçlu makas kullanılarak yapıldı. Endoskop görüşü altında ile makas yardımıyla ulnar sinir gevşetildi ve gevşetmeye 10-12 cm proksimal, 7-8 cm distalde devam edildi. Özel bir alet kullanılmadı. Preoperatif evreleme için Dellon'un sınıflandırmasını ve postoperatif klinik sonuçların değerlendirilmesi için modifiye Bishop derecelendirme sistemini kullandık. Dinamometrik ve elektromiyografik ölçümler ameliyat öncesi ve son kontrolde yapıldı. Bulgular: Preoperatif Dellon'un sınıflandırmasına göre iki hasta derece 1, sekiz derece 2 ve altı derece 3 olarak değerlendirildi. Modifiye Bishop skoru 13 hasta (% 81,3) için mükemmel, 2 hasta için iyi (% 12,5), 1 hasta için orta (% 6,3) ) ve kötü sonucu olan hasta yoktu. Etkilenen elin kontralateral normal ele ortalama kavrama gücü oranı ameliyat öncesi % 70 (aralık;% 25-% 107) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cubital tunnel syndrome is the second most common entrapment neuropathy of upper extremity after carpal tunnel syndrome. In surgical treatment of cubital tunnel syndrome; in situ release, anterior transposition, medial epicondylectomy and combinations of these techniques can be used. Recently, endoscopic technique has become popular with smaller cosmetic incision and minimal soft tissue dissection and it serves higher patient satisfaction with a lower complication rate. Despite good clinical results, there's no sufficient report on electrophysiological evaluation of endoscopically assisted decompression technique of ulnar nerve for cubital tunnel syndrome. Objectives: In this study, we aimed to report the clinical and electrophysiological results of patients who were treated with endoscopic assisted in situ release technique for cubital tunnel syndrome and to show safety and efficacy of this procedure. Methods: Seventeen patients were called for final examination but, 16 were included into the study. Seven patients (43.8%) were female and nine patients (56.3%) were male. The mean age was 47.1 years (range; 311-66 years). All patients were right handed, and five patients (31.3%) had ulnar nerve entrapment on the right side. Mean follow-up period was 8.8 months (range; 3-14 months). All operations were performed by the same surgeon by using 4 mm-30 degrees endoscope, grooved retractor and 20 cm blunt tipped scissors. Release of ulnar nerve was performed with the assistance of endoscope by using scissors, and the release was continued 10-12 cm proximally and 7-8 cm distally. No special instrument was used. We used Dellon's classification for preoperative staging, and modified Bishop rating system for the evaluation of postoperative clinical results. Dynamometric and electromyographic measurements were obtained preoperatively and at final control. Results: Preoperative Dellon's classification revealed two patients grade 1, eight grade 2, and six grade 3. The modified Bishop score was excellent for 13 patients (81.3%), good for two patients (12.5%), fair for one patient (6.3%), and there was no patient with poor result. The mean proportion of grip power of the affected hand to the contralateral normal hand was 70% (range; 25%-107%) preoperatively.