Farklı tekniklerle yapılan multilayer restoratif uygulamaların dayanımlarının araştırılması
Research of the strength of multilayer restorative applications based on different techniques
- Tez No: 388519
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ESKİTAŞCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı üretim tekniklerine sahip multilayer restorasyonların bükülme dayanımlarını değerlendirmek ve adeziv rezin siman kullanılarak oluşturulan multilayer yapıları, farklı fiber tipleri ile destekleyerek dayanım değerlerinin üzerinde yapacağı etkileri incelemektir. Çalışma için 6 grupta (n:12), toplam 72 adet bar şeklinde örnek hazırlandı. Tüm gruplarda alt yapı olarak yarı sinterlenmiş (inCoris ZI; Sirona) bloklar kullanıldı. Kontrol grubu hariç tüm gruplarda üst yapıların oluşturulması için feldpsatik (Cerec Blocs; Sirona) ve lityum disilikat seramik (e.max CAD; Ivoclar Vivadent) bloklar kullanıldı. Bar şeklindeki (2 x 4 x 25 mm) yapılar, prefabrik zirkonya ve seramik blokların su soğutması altında kesilmesi ile oluşturuldu. Zirkonya alt yapıların veneerlenmesi işlemi için 2 farklı multilayer tekniği (simantasyon, Füzyon/Kristalizasyon fırınlaması) ve geleneksel tabakalama teknikleri kullanıldı. Simantasyon işlemi ile oluşturulan multilayer örneklerin ara yüzeylerinde, yalnızca adeziv rezin siman (RS), adeziv rezin siman+quartz fiber (QF), adeziv rezin siman+cam fiber (CF), adeziv rezin siman+polietilen fiber (PF) kullanıldı. Füzyon/Kristalizasyon fırınlaması ile oluşturulan multilayer örneklerin (FS) ara yüzeylerinde bir cam füzyon seramiği kullanıldı. Kontrol grubu örnekleri ise (GT) geleneksel tabakalama yöntemi kullanarak hazırlandı. Örnekler oluşturulduktan sonra 3 nokta bükülme testi uygulanarak bükülme dayanımları elde edildi. Sonuçlar istatistiksel (ANOVA, Tukey's, p=0.05) olarak değerlendirildi. Kırılma şekilleri görsel olarak incelendi. Ortalama bükülme dayanım değerleri FS grubunda (702,38±78,57 MPa), RS (445.35 ± 66.44 MPa), QF (315.72 ± 51.58 MPa), CF (327.98 ± 74.18 MPa), PF (238.63± 38.75 MPa), GT (507.46 ± 62.58 MPa) gruplarından daha yüksek saptanmıştır. Zirkonya alt yapılı restorasyonlarda veneer üst yapı seramiklerinin mekanik özellikleri ve hazırlanma yöntemleri iyi değerlendirilerek, doğru alt yapı-üst yapı kombinasyonu tercihi ve uygun altyapı tasarımı sayesinde uzun süreli klinik başarıya sahip restorasyonların elde edilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this study was to evaluate flexural strength of restorations which were fabricated by different multilayer techniques and the effect of fiber reinforcement in multilayer techniques using adeshive resin cement.For our study, totally 72 bar shaped samples for 6 groups (n:12) were prepared. For all groups' infrastructure pre–sinterise zirconia blocs (inCoris ZI; Sirona) were used. For supra structures, feldspatic (Cerec Blocs; Sirona) and lithium disilicate ceramic (e.max CAD, Ivoclar, Vivadent) blocs were used in all groups except control group. Bar shaped specimens (2 x 4 x 25 mm) were prepared by sectioning the zirconia and ceramic blocs under water cooling. For veneering zirconia infrastructures in the appropriate shapes two different multilayer techniques (cementation, Fusion/crystallization firing) and traditional layering technique were used. At interfacial areas of multilayer techniques which use cementation; only adhesive resin cement (RS), adhesive resin cement+quartz fiber (QF), adhesive resin cement+glass fiber (CF), adhesive resin cement+polietilen fiber (PF) were used. A glass fusion ceramic was used at interfacial areas of the other multilayer technique (FS) which generated by Fusion/Crystallization firing. The control group samples (GT) was prepared using conventional layering process. Afterwards samples were prepared, Flexural strength was obtained using 3-point bending test. Data were statistically (ANOVA, Tukey's, p=0.05) analysed. Fracture patterns were examined visually.Mean flexural strength values of FS (702.38 ± 78.58 MPa) group were higher than RS (445.35 ± 66.44 MPa), QF (315.72 ± 51.58 MPa), CF (327.98 ± 74.18 MPa), PF (238.63 ± 38.75 MPa) and GT (507.46 ± 62.58 MPa) groups. To have a long lasting, clinical success for zirconia structured restorations, mechanical properties and preparations methods of veneer over structure ceramics should be well evaluated and supra-ınfra structure combination selection and appropriate structure design should be done