Farklı yüzey işlemlerinin üç boyutlu yazıcı ile üretilen daimi kuron materyali ile titanyum arasındaki bağlantıya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different surface treatments on the bond strength between titanium and a 3D-printed definitive crown material
- Tez No: 1014660
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı farklı yüzey işlemlerinin titanyum ile eklemeli yöntemle üretilen daimi kuron materyali arasındaki makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada abutment materyali olarak Grade 5 titanyum ve restoratif materyal olarak 3 boyutlu yazıcı ile üretilen VarseoSmile Crown Plus (VSCP) kullanılmıştır. CAD/CAM sistemi ile Ø10×4 mm boyutlarında 144 adet titanyum disk hazırlanmıştır. Titanyum disk yüzeylerine uygulanan yüzey işlemleri; (1) kontrol (yüzey işlemi uygulanmayan), (2) 110 µm Al₂O₃ ile kumlama, (3) 10 W fiber lazer, (4) 20 W fiber lazer uygulamasıdır. Üç boyutlu yazıcı sistemi ile Ø5×5 mm boyutlarında 144 adet VSCP materyali üretilmiş olup yüzeylerine; (1) kontrol (yüzey işlemi uygulanmayan), (2) 50 µm Al₂O₃ ile kumlama, (3) 50 µm Al₂O₃ kumlama+silan uygulamaları gerçekleştirilmiştir. VSCP örnekler titanyum disklere simante edilmiş, ardından 10.000 siklus termal yaşlandırma uygulanmıştır. Makaslama bağlanma dayanımı testi sonrası kopma değerleri hesaplanmış; yüzey pürüzlülüğü profilometre ile, yüzey morfolojileri ise TEM ve EDS analizleri ile değerlendirilmiştir. Veriler Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiş, istatistiksel değerlendirmelerde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanılmış, Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, hem titanyum hem de restoratif materyal yüzeyine uygulanan yüzey işlemleri makaslama bağlanma dayanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etki göstermiştir (p<0,005). Titanyum yüzeylerine uygulanan fiber lazer işlemleri, kumlama ve kontrol gruplarına kıyasla daha yüksek bağlanma dayanımı değerleri göstermiş, en yüksek değerler ise 20 W fiber lazer uygulanan gruplarda elde edilmiştir. En düşük bağlanma dayanımı her iki yüzeyin de işlem görmediği kontrol grubunda, en yüksek bağlanma dayanımı ise titanyum yüzeyine 20 W fiber lazer ve VSCP yüzeyine kumlama+silan uygulanan grupta elde edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, fiber lazer uygulamalarının titanyum yüzeylerinde kumlamaya alternatif bir yüzey işlem yöntemi olarak kullanılabileceği; VSCP restoratif materyalinde ise mekanik ve kimyasal yüzey işlemlerinin birlikte uygulanmasının bağlanma dayanımını artırmada daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the effect of different surface treatments on the shear bond strength between titanium and an additively manufactured permanent crown material. Grade 5 titanium was used as the abutment material, and three-dimensionally printed VarseoSmile Crown Plus (VSCP) was used as the restorative material. A total of 144 titanium discs (Ø10×4 mm) were fabricated using a CAD/CAM system. The surface treatments applied to the titanium discs were as follows: (1) control (no surface treatment), (2) sandblasting with 110 µm Al₂O₃, (3) 10 W fiber laser, and (4) 20 W fiber laser. In addition, 144 VSCP specimens (Ø5×5 mm) were fabricated using a 3D printer system. The surface treatments applied to the VSCP specimens were: (1) control (no surface treatment), (2) sandblasting with 50 µm Al₂O₃, and (3) 50 µm Al₂O₃ sandblasting followed by silane application. The VSCP specimens were cemented onto the titanium discs and subjected to 10,000 cycles of thermocycling. Following the shear bond strength test, failure values were calculated. Surface roughness was evaluated using a profilometer, while surface morphologies were analyzed by SEM and EDS. The data were analyzed using the Shapiro–Wilk test, and Kruskal–Wallis, Mann–Whitney U, and Spearman correlation tests were used for statistical evaluation with Bonferroni correction applied. According to the results obtained, the surface treatments applied to both titanium and restorative material surfaces had a statistically significant effect on shear bond strength (p<0.005). Fiber laser treatments applied to titanium surfaces exhibited higher bond strength values compared to the sandblasting and control groups, with the highest values observed in the 20 W fiber laser groups. The lowest bond strength was observed in the control group where neither surface received treatment, whereas the highest bond strength was obtained in the group treated with 20 W fiber laser on the titanium surface and sandblasting + silane on the VSCP surface. Within the limitations of this study, fiber laser applications may be considered an alternative surface treatment method to sandblasting for titanium surfaces, while the combined use of mechanical and chemical surface treatments on VSCP restorative material was found to be more effective in enhancing bond strength.