Farklı prosedürlerle sinterlenen Y-TZP altyapıların fırınlama işlemleri karşısındaki boyutsal stabilitelerinin ve marjinal uyumlarının invitro olarak karşılaştırılması
Invitro comparison of dimensional stability and marginal fits of Y-TZP frameworks which are sintered with various procedures and consequently subjected to firing cycles
- Tez No: 388521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ESKİTAŞCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada presinterize Y-TZP bloklardan frezelenerek üretilen sabit protez altyapılarının farklı prosedürlerle sinterlendiklerinde ve daha sonrasında tekrarlayan porselen fırınlamalarına tabi tutulduklarında uğradıkları boyutsal değişimleri ve marjinal uyum değerlerini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışmada CAI/CAD/CAM sistemi kullanılarak metal alaşımından yapılmış bir model üzerine bir kron altyapısı tasarlandı ve aynı tasarımdan 72 adet üretildi. Örnekler üç gruba ayrıldı; mikron düzeyinde ölçüm yapabilen bir Toolmaker's mikroskop ile oklüzal ve bukkal yüzeylerde önceden belirlenmiş referans noktaları üzerinden boyutsal ölçümler yapıldı ve her grup farklı bir sinterleme prosedürüne tabi tutuldu. A grubu maksimum sinter sıcaklığı 1510°C olak üzere toplam 8 saat, B grubu 1540°C ve toplam 2 saat, C grubu 1580°C ve toplam 10 dakika olarak uygulandı. Sinterleme sonrası oklüzal ve bukkal yüzey ölçümleri tekrarlandı ve marjinal aralık değerleri model üzerinde direkt mikroskobik inceleme yöntemiyle ölçüldü. Daha sonra tüm örnekler tekrarlayan fırınlamalara tabi tutuldu ve oklüzal, bukkal ve marjinal ölçümler tekrar alındı. Ölçüm sonuçlarına göre farklı sinterleme prosedürleri uygulanan grupların sinterleme büzülmesi miktarları ve sinterleme sonrası ölçülen marjinal aralık değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Tekrarlayan fırınlamalar sonucunda örneklerin oklüzal bölgelerinde küçülme, bukkal bölgelerinde büyüme şeklinde boyutsal değişiklikler olduğu tesbit edildi. Bu değişikliklerin grupların kendi içlerinde ve gruplar arası karşılaştırması sonucunda istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Tekrarlayan fırınlamalar sonucunda örneklerin marjinal aralıklarının azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the dimensional and marginal gap changes of fixed prosthetic frameworks which are milled from presinterized Y-TZP blocks and sintered with various procedures and consequently subjected to porcelain firing cycles. For this purpose a CAI/CAD/CAM system was employed to design and manifacture 72 identical crown frameworks on a metal alloy master model. Specimens were assigned to three groups, occlusal and buccal dimensional measurements were performed on predetermined reference points with a precision Toolmaker's measuring microscope; after that each group was sintered with a different procedure. Group A was processed in 1510°C with a total time of 8 hours, group B in 1540°C with a total time of 2 hours, group C in 1580°C and total time of 10 minutes. Following the sinterization occlusal and buccal dimensions were measured again and marginal gaps were measured on the master model with direct microscopic examination method. All specimens were subjected to porcelain firing cycles and occlusal, buccal and marginal gap measurements were repeated. It was observed that sintering shrinkage and marginal gaps of groups were not statistically different. Porcelain firing cycles lead to shrinkage in occlusal surfaces and enlargement in buccal surfaces. This dimensional changes were not statistically different within and between groups. Porcelain firing cycles caused a decrease in marginal gap.