Görüntüleme kılavuzluğunda kemoterapi port implantasyonunun kısa ve uzun dönem komplikasyonlarının retrospektif analizi ve bu komplikasyonların yönetimi
Retrospective analysis and management of early and late complications of imagining guided subcutaneous chemotherapy port implantation
- Tez No: 388552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPASLAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Altyapı: Total implante venöz port sistemleri onkolojide yaygın olarak kullanılmalarına rağmen komplikasyonları çok sık olup bazen cihazın çıkarılmasını gerektirmekte ve kemoterapinin aksamasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı literatür eşliğinde onkoloji hastalarımızda, venöz port implantasyonunun çok erken, erken ve geç komplikasyonlarını araştırmaktır. Metodlar: Bu retrospektif tek merkezli çalışmaya 1 Ocak 2013 ve 1 Haziran 2014 tarihleri arasında toplam 219 kanser hastası dahil edildi (ortalama yaş:56,9 yıl [1-81];108 kadın). Ultrason ve floroskopi klavuzluğunda sağ veya sol internal juguler vene toplam 220 total implante port insersiyon (bir hastaya iki kez port insersiyon işlemi uygulandı) işlemi uygulandı. Hastalar ortalama 83.7 gün takip edildi (2-410 gün). Sonuçlar: Toplam komplikasyon oranımız %8.6(19/220) olup literatürdeki benzer prosedürler kullanan çalışmaların sonuçları ile uyumluydu. 7 hastada cihaz çıkarılmasını gerektiren 8 komplikasyon meydana geldi. Bu komplikayonlar arasından; port ilişkili kan akım enfeksiyonu ( 5), santral venöz tromboz (2), katater trombozu (1) vardı. Takip süresince herhangi bir major komplikasyon ve port ilişkili ölüm olayı meydana gelmedi. Sonuçta 7 perioperatif komplikasyon ( 2 lokal hematom, 2 katater uç retraksiyonu, 1 ağrı, 1 katater loop oluşumu, 1 katater malpozisyonu), 2 erken komplikasyon (1 yara yeri ayrılması, 1 yara yeri enfeksiyonu) ve 10 geç komplikasyon (6 katater ilişkili kan ilişkili kan akım enfeksiyonu, 3 santral ven trombozu, 1 katater trombozu, 1 tünel hematomu) meydana geldi. Sonuç: Komplikasyonların düşük insidansı ve daha az ciddiyeti ultrason ve floroskopi klavuzluğunda venöz port implantasyonunu uzun süreli ven yolu oluşturmada güvenli ve güvenilir bir yol olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Totally implantable venous access port systems are widely used in oncology, but complications are very common which sometimes require device removal and consequently lead to delays in chemotherapy and infusion therapies. The aim of this study was to search the immediate, early and late complications of venous port implantation in our oncology patients by reviewing the literature. Methods: A total of 219 consecutive cancer patients (mean age:56,9 yıl [1-81];108 female) were enrolled in this retrospective single-centre study between January 1st 2013 and June 1st 2014. 220 ultrasound and flouroscopy guided totally implantable venöz port systems implantation (A patient underwent two port insertions) involved right or left internal jugular vein access. Patiens were followed up for a mean time of 83,7 days (2-410 days). Results: The overall complication rate was 8,6% (19/220) and consistent with previous studies which used similer approaches. Complications required 8 device removal in 7 patients.(two port removals were performed in one patient).These comprimised port related bloodstream infection (5),central venous thrombosis (2),catheter thrombosis(1).No any major complication or no any death related with port implantation was occured in follow up period. Totally 7 immediate complications (2 local hematoma,2 catheter tip retraction,1 pain,1 catheter loop formation,1 catheter malposition),2 early complications (1 wound dehiscense,1 wound enfection) and 10 late complications(6 catheter related blood stream enfection,3 central venous thrombosis,1 catheter thrombosis,1 tunnel haematoma) occured. Conclusion: The low insidence of complications suggests that ultrasound and flouroscopy guided venous port insertion is safe and reliable for long-term venous access.