Skapular diskinezisi olan subakromial sıkışma sendromlu olgularda skapular stabilizasyon egzersizlerinin etkinliği
The effectiveness of scapular stabilization exercises in patients with subacromial i̇mpingement syndrome and scapular dyskinesis
- Tez No: 388577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, skapular diskinezisi olan subakromiyal sıkışma sendromlu (SSS) olgularda skapular stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya Nisan 2014-Kasım 2014 tarihleri arasında SSS tanısı almış ve skapular diskinezisi olan 44 olgu alındı. Tedavi öncesi olgular randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Grup 1'deki olgulara standart fizyoterapi programı uygulandı. Grup 2 olgularına da standart fizyoterapi programına ek olarak skapular stabilizasyon egzersizleri verildi. Her iki uygulama da toplam 20 seans uygulandı. Olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası demografik bilgileri, ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, skapular diskinezi testi, skapular repozisyon testi, skapular yukarı rotasyonu, algılanan semptom değişikliği ve Omuz Ağrı ve Özürlülük İndeksi (OAÖİ) yardımıyla ağrı ve özür durumu değerlendirildi. Bulgular: Demografik ve antropometrik özellikler gruplar arasında benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the effectiveness of the scapular stabilization exercises in patients with subacromial impingement syndrome (SIS) and scapular dyskinesis (SD). Method: This study was carried out on 44 patients who have SD and had been diagnosed as SIS. Before treatment all the patients were randomly assigned in two groups. Standard physiotherapy program were applied to the Group 1 (n=22) and standard physiotherapy program with scapular stabilization exercises were applied to the Group 2 (n=22). All the patients received 20 sessions of physiotherapy. The demographic data of the patients, pain severity, shoulder range of motion, muscle strength, Scapular Dyskinesis Test (SDT), Scapular Reposition Test (SRT), scapular upward rotation, perceived symptoms changes and upper extremity functionality with Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) were evaluated before and after physiotherapy program. Results: Before treatment, demographic and anthropometric characteristics were similar in groups and there was no statistically difference between groups (p>0.05).