Aile sağlığı merkezlerinin hasta merkezli aile sağlığı merkezi ölçütleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of family health centers from the perspective of the 'patient centered medical home checklist'
- Tez No: 388602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AVŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş ve Amaç Sağlığa olan ihtiyaç kişiden kişiye ve toplumdan topluma değiştiği gibi zamanın ilerlemesiyle de değişmekte ve artmaktadır. Bilginin teknolojik gelişmelere paralel olarak hızla yayılması sağlık hizmetlerini geliştirmekle birlikte bireyler tarafından sağlık hizmetlerinde beklentiyi de önemli ölçüde arttırmıştır. Bu nedenle kaliteli sağlık bakımı ve bakım kalitesinin ölçülmesi günümüz sağlık bakımında büyük öneme sahiptir. Sağlık kuruluşlarında hasta merkezli bakım ve hekim hasta ilişkisine verilen önemin artması ile birlikte bireylerin sağlık bakımından beklentilerinin yeterli düzeyde karşılanması da öncelik kazanmıştır. Hastaların yükselen beklentileri ve dünyadaki değişen yönelimler de göz önüne alındığında Hasta Merkezli Sağlık Bakımı ya da Hasta Merkezli Aile Sağlığı Merkezi kavramları ön plana çıkmıştır. Bu nedenle Erzurum ilindeki aile sağlığı merkezleri, Amerikan Aile Hekimleri Birliği'nin Hasta Merkezli Aile Sağlığı Merkezi kontrol listesi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonunda hekimlerin hasta merkezli yaklaşım konusunda farkındalıklarının ve uygulamalarının arttırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntemler Çalışmamız tanımlayıcı kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışma, Ocak-Şubat 2015 tarihleri arasında Erzurum ilinde aile sağlığı merkezlerinde çalışmakta olup, çalışmamıza katılmayı kabul etmiş 144 aile hekimi üzerinde yapıldı. Çalışmamızın anketi 2 bölüm ve toplamda 26 sorudan oluşmaktadır. Birinci kısımda sosyodemografik veriler, ikinci kısımda da Amerikan Aile Hekimleri Birliği'nin hasta merkezli aile sağlığı merkezi kontrol listesi bulunmaktadır. Katılımcılara 10 soruluk sosyodemografik özellikler ile ilgili, 16 soruluk da Amerikan Aile Hekimleri Birliği'nin Hasta Merkezli Aile Sağlığı Merkezi Kontrol Listesi'nin Türkçe'ye uyarlanmış haliyle ilgili toplamda 26 soru yöneltildi. Verilerin analizinde SPSS 20.0 bilgisayar programı kullanılmıştır. Cinsiyete, coğrafi duruma, medeni duruma ve aile sağlığı merkezi grubuna göre sorulara verilen yanıtların karşılaştırılmasında Ki Kare testi ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Need for health has been changed and increased from person to person, society to society and by time. Rapid increasing of knowledge parallel to technologic development develops health care and increases diversely expectation of people from health care. So, quality health care and measurement of quality of care are very important in health care nowadays. Meeting of expectation adequately related to health care of people has been a priority because of increasing importance of patient centered care and patient-physician cooperation in health centers. Patient centered health care and patient centered medical home have been important because of increasing expectation of patients and evolving trends in the world. So, family health centers were evaluated by the Patient Centered Medical Home Checklist Produced by American Academia of Family Physicians in Erzurum. Our aim in this study was to increase awareness and practice of physicians related to patient centered approach. Material and Methods Our study is a descriptive cross-sectional survey. This study included 144 volunteering family physicians and was applied to physicians in family medical centers of Erzurum between January and February 2015. Our survey was consisting two parts and 26 questions. Sociodemographic data was in the first part and Patient Centered Medical Home Checklist produced by the American Academia of Family Physicians was in the second part. Ten of questions were related to sociodemographic features and 16 of question were related to Patient centered medical home checklist produced by American Academia of Family Physicians which was translated into Turkish. The SPSS 20.0 software was used for analysing of the data. Chi Square tests and Fisher's exact tests were used for data of questions compared between gender, geographic place, marital status and groups of family health centers.