Ganoderma lucidum ekstraktlarının MCF-7 meme kanseri hücre hattında miRNA profiline ve telomeraz aktivitesine etkisi
Effects of ganoderma lucidum extracts on mirna profile and telomerase activity in MCF-7 breast cancer cell line
- Tez No: 388634
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ganoderma lucidum basidiomiset grubu bir fungus olup tamamlayıcı ve alternatif tıpta, özellikle Asya ülkeleri tarafından son 2 bin yıldır kullanılan, yenilebilir ve tedavi edici bir mantardır. Ganoderma lucidum ekstraktlarının kanser hücrelerine spesifik kemoterapötik etkiye sahip komponentler içerdiği bilinmektedir. Ganoderma lucidum? un meme kanseri hücreleri üzerinde antikarsinojenik etkileri olduğu daha önce yapılan çalışmalarla belirlenmiştir. Bununla beraber, G. lucidum? un antikarsinojenik etki mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, Ganoderma lucidum ekstraktlarının MCF-7 meme kanseri hücre hattında miRNA profiline ve telomeraz aktivitesine etkileri araştırılmıştır. MCF-7 meme kanseri hücrelerinde Ganoderma lucidum ekstraktlarının farklı dozları ve inkübasyon süreleri denenerek IC50 dozunun belirlendiği hücre kültürü denemeleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan hücre kültürü denemelerinde en düşük dozda en etkili ekstraktın eter ekstraktı olduğu saptanmıştır (100 µg/mL). Daha sonra MCF-7 hücrelerinde miRNA profil analizi ve telomeraz aktivite tayini yapılmıştır. 100 µg/mL IC50 dozunda MCF-7 hücrelerinde, telomeraz aktivitesinin ekstrakt uygulanmayan hücrelere göre düşük olduğu ve miRNA ekspresyon profilinde farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. G.lucidum antikanser etkileri iyi bilinen bir mantardır. G.lucidum? un kanser hücrelerini öldürücü etkilerinde miRNA? ların ve telomeraz aktivitesinin beraberce rolü olabilir. Bu etki mekanizmasının daha iyi aydınlatılması yeni kemoterapi stratejilerinin geliştirilmesi için önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ganoderma lucidum is a fungus from basidiomycota phyla that is an edible and curative mushroom used for complementary and alternative medicine especially in Asian countries for 2 thousand years. Ganoderma lucidum extracts are known to contain components which have cancer cell specific chemotherapeutic effects. Previous studies showed anticarcinogenic effects of Ganoderma lucidum on breast cancer cells. However, mechanisms behind these anticarcinogenic effects are not clearly demonstrated. In this study, effects of Ganoderma lucidum extracts on miRNA profile and telomerase activity in MCF-7 breast cancer cell line were investigated. Cell culture studies were conducted to evaluate IC50 value with different doses and incubation times of Ganoderma lucidum extracts in MCF-7 breast cancer cells. Cell culture studies revealed that ether extract was the most potent extract at lowest dose (100 µg/mL). Thereafter, miRNA profile analysis and telomerase activity assay were performed in MCF-7 cells. Telomerase activity was lower and there were changes in miRNA expression profile in the cells treated with extract at IC50 value (100 µg/mL) compared to untreated cells. G.lucidum is a mushroom that its anti carcinogen effects are well known. miRNAs and telomerase activity may together play role in tumoricidal effects of G.lucidum. Better understanding of this impact mechanism is crucial for developing novel chemotherapeutic strategies.