Preeklampsi olan annelerin bebeklerinde ortalama trombosit hacmi değerleri ve morbiditeler ile ilişkisi
Mean platelet volume measures in preeclamptic mothers' babies and the relevancy to other morbities
- Tez No: 388684
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YURDAKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Patogenezi tam olarak çözülememiş bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi, hem maternal hem de neonatal morbiditelere ve mortaliteye yol açmaktadır. Patogenezi açıklamaya yönelik çok sayıda çalışma yapılmıştır ve yapılmaktadır. Fetal ve neonatal komplikasyonlara sebep olarak, preeklampside utero-plasental yetmezlik gösterilmektedir ancak hastalığın etyolojisi ve patogeneziyle ilgili oluşan merak, preeklamptik anne bebeklerinin de daha detaylı değerlendirilmesine yönlendirmektedir. Son yıllarda preeklamptik annelerde ortalama trombosit hacimlerinin (mean platelet volume, MPV) yüksek olduğu dikkat çekmektedir, preeklamptik anne bebeklerinde ise bu konuda çok az sayıda çalışma olduğu görülmesi nedeniyle bu çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir. Preeklampsi, maternal açıdan sistemik enflamatuar komponenti olan bir hastalıktır. Bu enflamatuar bulguların fetus ve yenidoğanlarda da oluşup oluşmadığı göstermek açısından bu çalışmanın fikir vereceği düşünülmüştür. Hastanemizde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenmiş olan bebekler arasından 148 preeklamptik anne bebeği ve kontrol grubu olarak 147 preeklamptik olmayan anne bebeği ile değerlendirme yapılmıştır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, hastaların dosya ve epikriz bilgilerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia causes maternal and neonatal morbidities and mortalities as an incompletely solved and understood pregnancy complication. There are many of ongoing and finished studies which are trying to identify the pathogenesis of preeclampsia. Utero-placental dysfunction could be the reason of fetal and neonatal complications in preeclampsia, however the wonder about the etiology and pathogenesis of the disease motive us for evaluating preeclamptic mothers' babies. Recently it is known that mean platelet volume (MPV) in preeclamptic patients is higher nevertheless there are few studies related with this subject on preeclamptic mothers' babies. Preeclampsia is a systemic enflamatuar disease thus this study may guide us through the aspects of this enflamatuar structure whether positive or negative on fetal and neonatal systems. That retrospective study was held in Neonatal Intensive Care Unit of our hospital and consisted of 148 preeclamptic mothers' babies with 147 babies that their mother was not preeclampsia as a control group. Medical records of the patients were retrieved from the hospital database.