Psoriazis hastalarında cinsel işlev bozuklukları, yaşam kalitesi ve cinsel işlevlerle beden bölgelerinden ve işlevlerinden memnuniyetin ilişkileri
Sexual dysfunctions in patients with psoriazis and assessment of the relationship between life quality, sexual functions and body image
- Tez No: 388691
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Psikiyatri, Dermatology, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Kronik bir deri hastalığı olan psoriazisin cinsel işlev bozuklukları ve cinsel doyum, yaşam kalitesi, vücut algısı ve memnuniyeti, depresyon ve anksiyete üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya toplamda 216 kişi dahil edilmiştir. Bunların 112 tanesi MÜPEAH dermatoloji kliniğine başvuran veya takipte olan psoriazis hastalarıdır. 104 kişilik kontrol olguları ise MÜPEAH cerrahi servislerde yatan hastaların herhangi bir deri hastalığı olmayan hasta yakınlarıdır. Kişilerle yapılan görüşmede, sosyodemografik veri formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Vücut Algısı Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Dermatoloji Yaşam Kalite Ölçeği (Dermatology Life Quality Index, DLQI), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI; Female Sexual Function Index), Ereksiyon İşlevi Uluslar arası Değerlendirme Formu (IIEF; International Index of Erectile Function) araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme methoduyla uygulanmıştır. Bulgular: Sosyodemografik olarak her iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Hem erkek hem de kadın psoriazis hastaları ve kontrol grubu arasında psoriazis hastalarının cinsel işlevlerinin niteliğinde kontrollere göre bozulmayı gösteren belirgin anlamlı farklılıklar mevcuttur. Hem kadın hem de erkek psoriazis hastalarının vücut algılarının kontrollere göre anlamlı olarak daha bozulmuş olduğu görülmektedir. Psoriazis hastalarının depresyon ve anksiyete düzeylerinin kontrollere göre daha şiddetli olduğu görülmektedir. Psoriazis hastaları içinde kadın hastaların dermatolojik yaşam kalitelerinin erkeklere oranla daha fazla bozulduğu bulunmuştur. Sonuç: Psoriazis hastalarının cinsel işlevleri üzerine etki eden en önemli risk faktörünün objektif olarak belirlenen psoriazis hastalığının şiddetinden çok hastaların vücut algıları ve memnuniyetleri olduğu ve dermatolojik yaşam kalitesi değerlendirilirken hastalığın şiddetinin yanı sıra depresyon ve anksiyete şiddetinin de göz önünde bulundurulması gereken faktörler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim; to asses the effects of psoriasis which is a chronic skin illness on body image and contentedness, depression and anxiety as well as sexual dysfunctions and satisfaction. Method; 216 individual were included in the study. 112 of them were psoriasis patients whom admitted to or being followed by MÜPEAH dermatology clinic. The control group of 104 were individuals without any kind of skin problems who visited their patients in MÜPEAH surgery wards. Golombok Rust İnventory Of Sexual Satisfaction (GRİSS), Body İmage Scale (BIS), Hospital Anxiety And Depression Scale (HADS), Dermatology Life Quality Index (DLQI), Female Sexual Function Index (FSFI), International Index Of Erectile Function (IIEF) were applied to individuals with face to face method by the researcher. Results; There were no meaningful differences between the psoriasis and the control group in the socio-demographic terms. Both men and women patients with psoriazis have been showing significant and meaningful signs of deterioration and differences in sexual functions and quality of sexual relations when compared to controls. It has seen that patients with psoriazis had meaningfully more deteriorated body images when compared to controls. It has also seen that depression and anxiety levels in women psoriazis group were more severe than controls. It has also seen that the dermatological life quality of female psoriazis patients were more deteriorated when compared to men. Conclusions; It has been concluded that the most important risk factor that effects sexual functions of psoriasis patients is rather than the objective measure of severity of the psoriazis (PASI), is the body image and satisfaction of the patients and to this respect when assessing the dermatological life quality, as well as the disease severity (PASI), depression and anxiety levels should also be considered by the clinician.