Kaudal blok uygulanan çocuklarda noninvazif sıvı cevaplılığı indeksi etkinliğinin araştırılması
The accuracy of noninvasive fluid responsiveness index to predict fluid status in pediatric patients under caudal block
  1. Tez No: 388692
  2. Yazar: AYLİN IŞIK AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU ÖNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
''Pleth Variability Index'' (PVI) kan volümündeki dinamik değişiklikleri sürekli olarak ölçen ve sıvı volüm durumunu öngören yeni bir noninvazif indekstir. Çocuklarda kaudal blok uygulaması sonrasındaki PVI etkinliğini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, çocuklarda indüksiyon sonrası uygulanan kaudal bloğun, sıvı yüklemesine verilen yanıtın PVI ve değişikliklerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Etik kurul ve ebeveyn onamı alındıktan sonra, genel anestezi altında hipospadias onarımı uygulanacak ASA I-II sınıfı 100 hasta (1-6 yaş) çalışmaya alındı. Preoperatif dönemde yaşlarına uygun sürelerde aç bırakılan ve intravenöz sıvı verilmeyen hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. İnhalasyon indüksiyonu, kas gevşetici ajan verilmesi ve laringeal maske yerleşimi sonrası per-postoperatif analjezi amacıyla kaudal epidural blok (Grup KB) veya dorsal penil sinir bloğu (Grup DP – kontrol grubu) uygulandı. Tüm hastalara indüksiyonun 15. dakikasında sıvı yüklemesi (5 dakika süreyle 20 ml/kg ringer laktat) uygulandı. Rutin monitörizasyonlara ek olarak indüksiyon öncesi ve sonrası 5 dakika aralarla PVI monitörize edildi. Preoperatif ve postoperatif dönemde, inferior vena kava çökebilirlik indeksi (İVK çökebilirlik indeksi) ultrasonografi aracılığıyla ölçüldü. İstatistiksel analizde t testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Preoperatif dönemde DP grubunda 44 hastanın PVİ değerinin 14'ün üzerinde, 6 hastanın ise altında olduğu, KB grubunda ise 39 hastanın PVI değerinin 14'ün üzerinde, 11 hastanın ise altında olduğu saptandı. Gruplar arasında preoperatif kalp atım hızı, ortalama kan basıncı, PVI, en yüksek PVI ve İVK çökebilirlik indeksi değerleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Grup KB'de preoperatif ve postoperatif PVI ve İVK çökebilirlik indeksi değerleri arasında yüksek düzey korelasyon saptandı. Bulgularımız, perioperatif dönemde pediatrik olguların sıvı durumunu belirlemede ve sıvı açıklarını tedavi etmede PVİ' nin güvenli bir noninvazif monitör olduğunu göstermektedir. KB uygulaması PVİ monitörizasyonunun doğruluğunu olumsuz yönde etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Pleth variability index (PVI) is a new noninvasive index predicting blood vol-ume status. In literature, there is no data on the accuracy of PVI to predict volume status in pediatric patients under caudal block. The aim of this study was to determine the effect of caudal block performed after the induction of anesthesia, on PVI values. In addition, the correlation between intraoperative PVI changes and pre-postoperative inferior vena cava (IVC) collapsibility index values were determined. After obtaining ethical committee approval and written informed con-sent of the parents, 100 ASA class I-II patients (aged 1-6 years) undergoing hypospadias surgery were included in the study. Children were fasted ac-cording to their age groups and were not prehydrated; they were randomly divided into two groups. After inhalational induction and muscle relaxation, laryngeal mask was inserted and caudal block (group CB) or dorsal penile nerve block (group DP- Control group) was performed in order to provide per-postoperative analgesia. At the 15th minute of the anesthesia induction, 20mL/kg lactated Ringer's solution over 5 min was infused to all patients. In addition to the standard monitoring, PVI values were also recorded with 5 min intervals, during the study period. In the pre and postoperative periods, IVC collapsibility indices were measured by ultrasonography. T-Test and Spearman's correlation analysis were used for statistical analysis. Baseline PVI values in DP group were higher than 14 in 44 patients and lower than 14 in 6 patients and in CB group there were 39 patients with PVI values higher than 14 and 11 patients lower than 14. No statistically sig-nificant differences were determined between groups in terms of preoperative heart rate, mean arterial pressure, PVI, maximum PVI and IVC collapsibility index values. In group CB, significant correlation was observed between preoperative and postoperative PVI and IVC collapsibility index values. The results of this study revealed that PVI can be used as an accurate noninvasive monitor to determine the volume status and guide fluid admin-istration of the surgical pediatric patients. The ability of PVI monitoring to predict volume status is not affected after caudal block. In conclusion, PVI values are not falsely affected after caudal block and PVI monitoring can be used accurately in the determination of perioperative volume status of the pediatric patients under caudal block.