Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi endokrinoloji polikliniğine başvuran Tip 2 diabetes mellitus hastalarında hedef lipid düzeyine ulaşma oranı ve tedaviye uyumu etkileyen faktörler
Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital, endocrinology outpatient clinic in achieving target lipid levels in patients with TYPE 2 diabetes mellitus and the factors that affect the rate of compliance with treatment
- Tez No: 388714
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU, DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, diabetes mellitus(DM) giderek artan insidans ve prevalans ile önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. DM koroner arter hastalığı eşdeğeri kabul edilmektedir. Hiperlipidemi de koroner arter hastalığı için sigara, hipertansiyon, obesite ve diyabet gibi değiştirilebilir bir majör risk faktörüdür. Bu yüzden tüm kılavuzlar diyabetik hastalarda tedavi hedeflerini belirlerken glisemik hedefler yanında lipid hedeflerine de ulaşmanın önemine dikkat çekmişlerdir. Bu çalışma, endokrinoloji polikliniğine kontrole gelen Tip 2 diyabet hastalarında kan lipid düzeylerini değerlendirmeyi, glisemik ve lipid hedeflerine ulaşmama nedenlerini, diyabet hastalığı takiplerinde üniversiteye başvurmadan önceki başvurulan doktor sayısının, yaşam tarzı değişikliklerinin önemini, hastalara diyabet bilinçinin yerleştirilmesini hedeflemiştir. Çalışmada Ekim 2013-Mart 2014 tarihleri arasındaki 6 aylık süreçte gönüllü 400 hastaya, yapılan çalışma konusunda bilgilendirildikten ve onayları alındıktan sonra 28 soru içeren bir anket uygulanmış ve diyabet takiplerinde rutin istenilen kan değerlerine bakılmıştır. Hastaların %34.5'inde LDL-K, % 41'inde TG, % 38.5'inde HDL-K, % 84.8'inde TK hedef değerlerde bulunmuş; % 43.3'ünde HbA1C ≤ % 6.5, % 50.8'inde HbA1C ≤ 7.0 gözlemlenmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında; doktor sayısının 3 ve üzerinde olması hedef parametrelere ulaşma oranlarında ciddi azalmaya neden olmaktadır. Bu sonuçlara göre LDL-K < 100 olarak alındığında bir doktor tarafından takip edilen hastalarda hedef değere ulaşma oranı % 26.6, 2 farklı doktor tarafından takip edilenlerde % 71.7 iken, 3 ve 4 doktor tarafından takip edilenlerde bu oran sırasıyla % 1.4 ve % 7.0 olarak anlamlı olarak daha düşüktü. Diğer parametrelere ulaşma oranında yine 3 ve 4 doktor tarafından takip edilenler 1-2 doktor tarafından takip edilenlere göre anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Department of Family Medicine Diabetes Mellitus (DM) is presently becoming an important health problem with its growing incidence and prevalance. DM is considered to be as risky as the coronary artery disease. Hiperlipidemia, is also a major modifiable risk factor for coronary artery disease along with smoking, hipertension, obesity and diabetes are. The refore all guides have pointed out the importance of achieving lipid and glycemic targets when defining the objectives for treatment. This study aims to evaluate blood lipid levels, reasons for failing to achieve glicemic and lipidemic goals, total number of doctors consulted, the importance of life style changes, as well as to raise the awareness for diabetes in patients. The study involves 400 voluntary patients, who have been admitted to the Endocrinology Clinic at the Practice and Research Hospital of the Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine during a 6-month time frame from October 2013 to March 2014. After informing the patients about this research and obtaining their approvals, a survey of 28 questions and routine blood tests for diabetes follow-ups have been conducted on the patients. Target levels of LDL-C in 34.5% of the patients, TG in %41.0 of the patients, HDL-K in 38.5% of the patients, TC in 84.8% of the patients have been achieved. In 43,3% of thepatients; HbA1C ≤ 6.5 and in 50.8% of the patients HbA1C ≤ 7.0 were observed. This study shows that more doctors are being in volved, more reductions in target parameters are achieved. According to the results of this study, when LDL-C limit value is accepted as 100, theratio of achieving target levels were 26.6% in patients under one doctor's supervision, 71.7% in patients followed up by 2 different doctors, 1.4% in patients under 3 different doctor' supervision and 7.0% in patients followed up by 4 different doctors. The ratio of achieving other parameters for the patients followed up by 3 or 4 doctors was also lower than those of the patients followed up by 1 or 2 doctors.