Preoperatif uygulanan melatonin veya vitamin C uygulamasının postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of preoperative melatonin or vitamin C administration on postoperative analgesia
- Tez No: 388776
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızda 18-65 yaş arası elektif major abdominal cerrahi geçirecek ASA I-II grubu hastalarda preoperatif verilen oral melatonin veya vitamin C uygulamasının postoperatif analjezi üzerine etkisini ortaya koymayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Plasebo kontrollü, randomize, çift kör çalışmamıza genel anestezi altında major abdominal cerrahi uygulanacak, yaşları 18-65 arasında, ASA I-II grubu 165 erişkin hasta alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci gruba (Grup M, n = 55) preoperatif 1 saat önce oral 6 mg Melatonin tablet, ikinci gruba (Grup C, n = 55) oral 2 gr Vitamin C tablet, kontrol grubu olan üçüncü gruba (Grup P, n = 55) oral plasebo tablet verilerek her hastaya aynı genel anestezi uygulandı. Postoperatif ağrı kontrolü her hasta grubunda postoperatif dönemde intravenöz yola takılan, Morfin içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazları ile sağlandı. Preoperatif dönemden itibaren hastalar 24 saat boyunca hemodinamik parametreler, vizüel analog skalaları, bulantı/kusma skorları, sedasyon, kaşıntı, hipotansiyon, bradikardi, allerjik reaksiyon gibi diğer yan etkiler ve hasta memnuniyet skalaları ve hasta kontrollü analjezi'den talep edilen ve bolus verilen Morfin'in doz ve sayıları yönünden takip edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the effect of preoperative oral melatonin and vitamin C administration on postoperative analgesia in ASA I-II patients between 18-65 years of age, undergoing elective major abdominal surgery. Methods: One hundred-sixty five ASA I-II adult patients undergoing elective major abdominal surgery with general anesthesia were included in this placebo-controlled, randomized, double-blind study. Patients were randomly divided into three groups. Oral 6 mg melatonin tablet was given 1 hour before surgery preoperatively to the first group (Group M, n = 55), oral 2 g Vitamin C tablet was given 1 hour before surgery preoperatively to the second group (Group C, n = 55), and oral placebo tablet was given 1 hour before surgery preoperatively to the third group (Group P, n = 55), and standard anesthetic protocol was administered to all patients. At the end of surgery, postoperative pain control was provided via a patient controlled analgesia (PCA) device incluiding morphine for all patients in all groups. Starting from perioperative period, during 24 hours hemodynamic parameters, visual analog scale, nausea / vomiting scores, sedation, pruritus, hypotension, bradycardia, other side effects such as allergic reactions and patient satisfaction scales and dose and number of morphine amounts demanded and given from PCA device were recorded for all patients.