The influence of corporate governance on dividend policy
Kurumsal yönetişimin temettü politikası üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 333842
  2. Yazar: HUSSEİN OSMAN SHEİKH MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kurumsal yönetişim hissedarlar ve paydaşların çıkarlarını ve gereksinmelerini gözetmek için oluşturulmuş bir iç sistem olup, şirketin faaliyetlerini doğru yöne yönlendirerek ve aynı zamanda yönetim faaliyetlerini şirketin hissedarları ve paydaşlarının genel beklentilerini karşılayacak biçimde kontrol altında tutarak bu amaca hizmet eder. Son 20 yılda, kurumsal yönetişim dünyada bilimadamları arasında bir tartışma konusu olagelmiştir, öyle ki farklı bilimadamları kurumsal yönetişim konusunda farklı görüşler ve tanımlar ortaya koymuşlardır. Bu çalışmanın ana amacı kurumsal yönetişimin Türkiye?de temettü politikası üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. O nedenle, çalışmanın geçerli bir sonuç ortaya koyabilmesi bakımından, analizde yer verilecek veriler İMKB 100 endeksinden alınan veriler ve kamuya açıklanmış mali verilerin yanı sıra şirketlerin kendi kişisel web sitelerinden alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, kurumsal yönetişimle ilgili tanımlar, aktörler ve mekanizmalar ayrıntılı olarak irdelenmektedir; ayrıca kurumsal yönetişimin önemi, kategorileri ve ilkeleri de kısaca irdelenmektedir. Bu ilk bölümde, kurumsal yönetişimin tarihçesinin yanı sıra, Türkiye?de uygulandığı şekliyle kurumsal yönetişimin tarihçesine de kısaca yer verilmiştir.İkinci bölümde, temettü verme oranı ve temettü politikasının yanı sıra, temettü sürecinin işleyişi ve ödeme yöntemleri de irdelenmiştir. Temettü şirketin elde ettiği net kardan şirket hissedarlarına verilmesi amaçlanan dilimi oluşturur; bu ödemenin meblağı ekseriya her firmanın yönetim sisteminde bir tartışma konusu olmaktadır. O nedenle, burada araştırmacı temettü ayrımının nasıl yapıldığı, hissedarlara temettü verme kararların nasıl alındığı vs konular üzerinde ağırlıkla durmaktadır. Üçüncü bölümde, çalışmanın ampirik analizi yapılmış ve veri analizinde SPSS 18 kullanılmış olup, dördüncü bölümde ise analiz sonuçlarına ve beşinci bölümde ise çalışmanın genel sonucuna yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is an internal system which is intended to work for the interests and needs of the shareholders and stakeholders by directing the company actions to the right direction and also controlling the management activities in a way that meets the overall expectations of the company?s shareholders and stakeholders. In the last 20 years, the corporate governance became a topic of debate between the world scholars, in which different scholars have varying views and definitions regarding the corporate governance. The main aim of this study is to find if there is an influence of corporate governance on dividend policy in Turkey. So, the study to be effective, the data that will be used in the analysis will be collected from ISE 100 and also from the financial data available in the public and from their personal websites.In this first chapter of this study, the definitions, actors and mechanisms of corporate governance was discussed in detail; also the importance, categories and principles of the corporate governance was discussed in brief. In this first chapter, the history of corporate governance was also talked about in brief, as well as the history of Turkish corporate governance.In the second chapter, the dividend payout ratio and dividend policy was discussed as well as its procedures and payment methods. Dividend is part of the net income of the company that is being aimed at given to its shareholders; this amount of money is usually a topic of debate in the management system of any firm. So, here the researcher will give highlight about the ways it is divided, the decisions taking when giving to the shareholders and etc.In chapter three, the empirical analysis of the study was done, and SPSS 18 has being used in the data analysis, the fourth chapter is the results of the analysis and the fifth chapter is the conclusion.