Islamophobia and cultural racism in the post-colonial world system
Post-kolonyal dünya sisteminde islamofobi ve kültürel ırkçılık
- Tez No: 388811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMREHAN ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İslam ve Müslümanlık karşıtı his ve tavırlar Batı Avrupa'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde oldukça belirgin hale gelmiştir. Islamophobia pek çok yerde gözlenmektedir. Müslümanlara yönelen“Ötekileştirme”,“Bayağılaştırma”ve“Korku”, Batı toplumlarındaki sosyal dokunun bir parçası haline gelmiş ve Islamophobia fikri yeni bir dinsel önyargı ya da yeni bir ırkçılık tipi olarak ortaya çıkmıştır. Irkçı söylemler tarih boyunca evrim geçirmişlerdir. Kültürel ırkçılık, post-kolonyal dönemdeki tarihsel gelişmelere paralel olarak, modern dünya sisteminde baskın bir ırkçılık tipi olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. Post-kolonyal okul içerisinde yer alan düşünürler, Islamophobia'yı yeni bir ırkçılık türü (kültürel ırkçılık) olarak değerlendirmekte ve Islamophobia'yı biyolojik ırkçılığın söylem düzeyinde tekrarı ve devamı olarak görmektedirler. Bu akademisyenlere göre, dünya kapitalist sistemi kolonyal dönemden, post-kolonyal döneme geçiş yaparken din olgusu da ırksal bir nitelik kazanmıştır. Dolayısıyla, eskiye ait“uygar olmayan”,“barbar”,“yabani”,“bayağı”gibi klasik ırkçı damgalar, şimdilerde Islam'ın dinsel inanç sistemine ve pratiklerine atfedilmektedir. Bu şekilde İslam dünyası, bugün halen modern dünya sisteminde farklı bir formda kendisini gösteren eski tip ırkçı yaklaşımların ve diskurun nesnesi haline gelmektedir. Dolayısıyla, Islamophobia olgusu tarihsel kapitalizmin gelişiminden bağımsız olarak değerlendirilemez. Bu çerçevede,“Dünya Sistemleri Analizi”ve“Post-kolonyalizm”gibi sistem karşıtı düşünce okulları, Islamophobia'yı yeni bir ırkçılık tipi (Kültürel Irkçılık) olarak açıklayabilmek adına güçlü bir kavramsal ve teorik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of anti-muslim sentiment throughout the Western European countries and the USA is apparent. Islamophobia is seen everywhere.“Otherness, inferiority, and fear of Islam”play an important role with which the social patterns of Western societies make real the idea of Islamophobia as“a new form of religious prejudice or a new form of racism.”We should note that there has been a historical evolution in racist discourses. In parallel to historical developments in the post-colonial World system, cultural racism became the dominant form of racism. Post-colonial scholars see the notion of Islamophobia as a form of new racism (cultural racism) and they argue that Islamophobia can be considered as a repetition of old biological racist discourse. According to these scholars, religion has been raced as the world capitalist and political system transformed from colonial to post-colonial. Therefore, old racist stigmas like“uncivilised”,“barbarian”,“savage”,“inferior”are now concentrated in the Islam's religios practices and beliefs. This links Islam World to the old colonial racism which is still alive in the modern World system. Therefore, the notion of Islamophobia can not be considered independent from the developments in the historical capitalism. Within this frame, anti-systemic theories like world system analysis and postcolonialism could provide a strong conceptual and theoretical framework for the notion of Islamophobia as a form of new cultural racism.