Şirket değerlemesi ve bir uygulama
Fi̇rm valuation and one implementation
  1. Tez No: 388838
  2. Yazar: SEDA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı, şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatürün incelenmesi, bu incelemenin sonuçları kullanılarak bir değerleme yönteminin tanımlanması ve bu değerleme yönteminin kağıt sektörleründe yer alan özel bir şirkete uygulanmasının en yalın haliyle anlatımıdır. Çalışma kapsamında öncelikle şirket değerlemesi ile ilgili kapsamlı bir akademik literature incelemesi yapılmıştır. Literatür incelemesinde, şirket değerlemesinin en önemli teknikleri olan indirgenmiş nakit akımları değerlemesi ve ekonomik katma değer üzerinde yoğunlaşılmıştır. Literatür kısmından sonra, imkan verdiği ölçüde matematiksel formda tanımlanmış olan ve birbirini takip eden adımlardan oluşan uygulamaya yer verilmiştir. Bu değerleme yöntemleri Borsa İstanbul'da yer alan bir şirkete uygulanmıştır. Analiz aracı olarak bağımsız denetimden geçmiş 2012-2014 dönemini kapsayan mali tablolar kullanılmıştır. Sonuçlar değerleme yönteminin tez kapsamında incelenen şirketlerin uzun vadedeki değerlerinin belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis are to review the theoretical literature on company valuation, to define a valuation procedure based on findings and to implement such procedure on a privately held firm from paper industries with simple expression. Under the scope of thesis, an extensive literature survey on the company valuation is undertaken. The survey focuses on discounted cash flow valuation which is the one of most important technique of valuatin and EVA valuation tecnique. After the literature part of the thesis, the procedure is composed of successive steps expressed in mathematical form where appropriate. Finally, the valuation procedure is implemented on privately held company from BİST. The analysis tool is the financial statements covering 2012-2014 periods. The results show that the valuation procedure can be used to identify the long-term value range of the companies covered in this study.