Hava trafik kontrol hizmetlerinde iç müşteri memnuniyetinin belirlenmesi
Determining the internal customer satisfaction in air traffic control services
- Tez No: 388869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir taşımacılık çeşidi olarak havayolu taşımacılığı her geçen gün daha popüler bir hale gelmektedir. Bu sebeple hava trafiği sürekli artış göstermektedir. Artan trafiğe karşı alınan önlemlerin gerçekçi, uygulanabilir ve sorunu kökten çözebilecek türden olması gerekmektedir. Bu yüzden sadece personel sayısını artırmak, ek ekipman almak oluşması muhtemel problemleri çözmede yeterli olmayacaktır. Bunların yanında çalışanların memnuniyetlerinin de yakından takip edilmesi gerekmektedir. Hava trafik kontrolörleri hava trafik kontrol hizmetini doğrudan verdiklerinden bir insan faktörü olarak memnuniyetleri yaptıkları işi etkilemektedir. Bu çalışmada hava trafik kontrolörlerinin iç müşteri olarak memnuniyetlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla içsel faaliyetler üzerine odaklanan INTQUAL ölçeğinden faydalanılmıştır. Türkiye'deki üç farklı uluslararası havalimanında görev yapan hava trafik kontrolörleri üzerinde çalışma yapılmış ve memnun olmadıkları bazı noktalar tespit edilmiştir. Elde edilen verilere faktör analizi yapılmış ve 4 boyuta indirgenmiştir. Çalışma sonunda, tespit edilen problemlere çözüm önerileri de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Air travel is becoming more and more popular as a means of transport, as a result of which the volume of air traffic is ever increasing over time. The solution to the problem of increasing air traffic should be realistic, practical and tackle the root of the problem. Acquisition of more modern equipment and hiring more staff won't be enough to solve this problem alone. Internal customer satisfaction should be followed up with other actions. Air traffic controllers' satisfaction affects air traffic control service because controllers do their duty directly. The aim of this study is to make a research and determine internal customer satisfaction levels of air traffic controllers. For this purpose, INTQUAL scale which focuses internal actions was used. The study was conducted with air traffic controllers who work at three different internatinonal airport and found that controllers were dissatisfied in certain areas. After that factor analysis applied to the results and decreased to four dimensions.This study also contains suggestions for the problems.