İngilizce yeterliliğinde sosyo - ekonomik ve kültürel faktörler: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi örneği
Socio-economic and cultural factors in English proficiency: Bilecik Şeyh Edebali University case
- Tez No: 388870
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR SUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Eğitim sistemindeki sorunlara pedagojik bakış açısının yanı sıra sosyolojik açıdan da değinmek oldukça önemlidir. Sosyoloji ve eğitim bilimlerinin karşılıklı ilişkisinin incelenmesinden çıkacak neticeler her iki bilime, daha da önemlisi topluma katkı sağlayacaktır. Buradan hareketle, bu araştırma yükseköğretim seviyesinde sosyo-ekonomik ve kültürel faktörlerin İngilizce yeterliliğine etkilerini belirlemek amacıyla nicel araştırma desenlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanarak sosyolojik bir çözümleme yapmayı ve eğitim ve toplumsal hareketlilik konularının anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi sınıf ve statü kavramlarından eşitsizlik kavramına doğru çizilen bir çizginin üzerine tabakalaşma, hareketlilik, sermaye ve kültür kavramlarını yerleştirilerek oluşturulmuştur. Araştırmanın evrenini oluşturan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nden tesadüfi yöntemle seçilen 428 katılımcıya uygulanan anketlerin incelenmesi sonucunda hane gelirinin, evde bulunan kültürel araç gereçlerin, cinsiyetin eğitsel başarıyı etkilediği görülmüştür. Bu bulgulardan yola çıkarak sosyal ve ekonomik sermayesi olanların her zaman için yoksullardan daha uzun ve daha nitelikli okul eğitimi görecekleri ve dolayısıyla, okul eğitiminin sadece kurulu toplumsal farklılıkların yeni bir ölçüm aracı haline geleceği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer bir deyişle, toplumsal konum, okul eğitimi aracılığıyla başarı ve başarısızlık olarak tercüme edilir.
Özet (Çeviri)
Dealing with the educational issues from sociological perspective is as crucial as addressing them from a pedagogical point of view. Outcomes that will be obtained from the investigation of the interrelation between sociology and pedagogy will contribute to both parties and more importantly to the society. From this point forth, this study aims to make a sociological analysis on whether there is a relation between socio-economic status of the students and their proficiency of English and educational success and thus to make a contribution to the understanding of education and social mobility. By placing concepts like stratification, mobility, capital and culture on a path from concepts of class and status to inequality, the conceptual framework of this study was built. Questionnaires applied to 428 participants selected via random sampling from Bilecik Şeyh Edabali Üniversitesi which constitutes the population of the study displayed that family income, the tools available at home and gender effect educational success. Based on these results, it was concluded that people who have social and economic capital will always have more proper and better schooling experience than the poor, and accordingly education at school only becomes the new measurement tool of the established social differences. Social status is translated as success or failure through education.