Organizasyonlarda stratejik duygusal zeka kullanımı Makyavelizm ilişkisi ve çatışma yönetimine yansıması: Tasarım mühendisliğinde bir araştırma
The relationship between strategic emotional intelligence usage within organizations and Machiavellism and its reflection on conflict management: A design engineering example
- Tez No: 388879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN DALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Duygusal zeka ve çatışma yönetimi kavramları üzerinde sıkça araştırma yapılan ve şirketlerin ilgisini çekebilmiş kavramlar olarak hem ülkemizde hem de dünyada öne çıkmaktadır. Çalışanlardan ve yöneticilerden yeterince verim alınıp alınamayacağı henüz kişiler pozisyonlara kabul edilmeden önce, gerek duygusal zeka, gerek Makyavelizm gerekse bu iki kavramın incelendiği kişilik testleri ile anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu testlerde ön kabul olarak duygusal zekası yüksek kişilerin çalışma ortamlarına daha uygun olduğu varsayımı kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında ise özellikle son yıllarda ortaya atılan duygusal zekanın kişinin çıkarları doğrultusunda kullanımı ve kullanımın kişinin Makyavelizm düzeyi ile ilgisi ile bu ilişkinin çatışma yönetiminde kullanılan stillere etkisi incelenmektedir. Araştırma bir tasarım mühendisliği bölümünde çalışan çoğunluğu mühendis, 104 yönetici ve çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yetenek tabanlı duygusal zeka testleri olan STEM ve STEU, Makyavelizm düzeylerini ölçmek için MACH IV ve çatışma yönetim stillerini belirlemek için ROCI-II testleri uygulanmıştır. Sonuçlar t testi, ANOVA, Pearson korelasyon testi ve hiyerarşik regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Makyavelizm'in duygusal zeka ile çatışma yönetimi arasındaki ilişkiyi yordaladığı kısmen kabul edilmiştir. Duygusal zekası yüksek katılımcıların Makyavelizm düzeyleri de yüksek olduğu zaman çatışma durumunda kendilerine yönelik ilgisi yüksek çatışma yönetim stillerini daha çok kullandıkları sonucuna varılmıştır. Bu yönüyle duygusal zekanın bir kişilik özelliği değil bir yetenek olduğu ve kişisel amaçlar içinde kullanılabilirliği konusundaki araştırmalara katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence and conflict management are two popular areas of interest among researchers and companies both in our country and world. Candidates emotional intelligence and Machiavellism level are tried to be detected by character tests before a promotion or job recruitment since these concept are believed to effect efficiency. However these tests assume high emotionally intelligence candidates will be more suitable to all job environments. In this study this assumption is tested and it is hypothesized that people high in emotional intelligence will use it for their own interest and this usage is related with their Machiavellism level. The reflection of this relation on conflict management strategies is investigated. This study is performed in a design engineering department with 104 participants more of which are engineers. Ability based emotional intelligence tests STEM and STEU is applied to detect their emotional intelligence level. MACH IV is used for Machiavellism and ROCI-II is implemented to determine their conflict management style. Results are analyzed with t tests, ANOVA tests, Pearson Correlation test and hierarchical regression analysis. As a result it is partially confirmed that participants higher in emotional intelligence will use more frequently, concern for self conflict management styles when their Machiavellism level is also high. With this perspective it is believed that this research make a contribution to current literature focusing on ability based emotional intelligence and its possible usage for personal gain.