Osmanlı yönetiminde bir Rumeli kazası: Kesriye (1868-1913)
A Rumelian district in the Ottoman administration: Kastoria (1868-1913)
  1. Tez No: 388956
  2. Yazar: FİLİZ YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yer aldığı coğrafya dolayısıyla sık sık işgallere sahne olan Kesriye'de tarih boyunca farklı milletler bir arada yaşadı. Osmanlı Devleti'nin yönetimi altında da bu kozmopolit yapısını korumaya devam etti. 19. yüzyıla girildiğinde şehirde büyük bir nüfusa sahip olan Bulgarlar, Rum Patrikhanesi'nin hegemonyasından kurtulmak için büyük bir mücadeleye girişti. Rum çetelerine karşı başlatılan bu mücadeleyi Bulgar komiteleri tarafından yönetilen çeteler yürüttü. Adeta bir savaş meydanına dönen Kesriye'deki Hristiyan halk, ya ekonomik sebeplerden ya da çetelerin tehdit ve zorlamalarından dolayı bu olaylara dâhil oldu. Böylece bir yüzyılı aşkın zaman içerisinde, Osmanlı Devleti ile çeteler arasındaki mücadeleler Kesriye'nin en önde gelen karakterini belirledi.
Özet (Çeviri)
In Kastoria, which saw many different invasions because of the area the city is located in, various nations lived together throughout history. The city continued to be quite cosmopolitan under Ottoman Empire governance. Bulgarians, of which there was a large population in the city, started to try to get rid of the Greek Patriarchate hegemony at the beginning of the nineteenth century. This struggle was carried out by gangs that were managed by Bulgarian committees. The Christian population in Kastoria, which had almost returned to being a battlefield, got involved these events because of economic reasons or the threats and force of the gangs. Therefore, the struggles between the Ottoman Empire and the gangs were the defining characteristic of Kastoria for more than a century.