Devletin Uluslararası İnsancıl Hukukun ihlalinden doğan sorumluluğu
State responsibility for violations of International Humanitarian Law
  1. Tez No: 388970
  2. Yazar: KENAN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Her hukuk sisteminde, belirlenen kurallara aykırı hareket etmenin doğal sonucu sorumlu tutulmaktır. Uluslararası hukuk içerisinde bu sorumluluk, devletin sorumluluğu olarak isimlendirilmektedir. Devletin uluslararası hukuka aykırı her fiili, onun uluslararası sorumluluğuna yol açmaktadır. Devletlerin dışında, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere diğer hukuk kişileri olan uluslararası örgütlerin de sorumluluğu söz konusu olmaktadır. Devletlerin uluslararası sorumluluğuna ilişkin kurallar, Uluslararası Hukuk Komisyonu'nun 2001 yılında kabul ettiği, Devletlerin Uluslararası Hukuka Aykırı Fiilleri Nedeniyle Sorumluluğuna İlişkin Taslak Maddeler çalışması ile bir araya getirilmiştir. Ancak, söz konusu taslak maddeler, henüz bir uluslararası sözleşme olarak kabul edilmemiştir. Bu taslak maddeler, devletlerin sorumluluğuna ilişkin örf ve adet kuralı niteliğinde olan genel kuralların kodifiye edilmiş halidir. Bahsi geçen kurallar, devletin uluslararası insancıl hukuk kurallarına aykırı hareket ettiğinde de uygulama alanı bulmaktadır. Silahlı çatışma dönemlerinde, çatışmaların verdiği zararları en aza indirmek ve başta siviller olmak üzere çatışmalardan zarar gören mağdurları korumak amacıyla belirlenen kurallardan oluşan insancıl hukuk, tüm tarafların çatışma dönemlerinde nasıl davranmaları gerektiğini düzenlemektedir. Bu çerçevede hazırlanan,“Devletin Uluslararası İnsancıl Hukukun İhlalinden Doğan Sorumluluğu”başlıklı bu tezde, devletin genel olarak hukuka aykırı fiili nedeniyle sorumluluğunun yanı sıra, insancıl hukukun ihlalinden doğan sorumluluğu ve söz konusu sorumluluğun hukuki sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In any legal system there is responsibility for failure to comply with obligations imposed by its rules. Such responsibility is called in international law, state responsibility. Every internationally wrongful act of a state entails the international responsibility of that state. Apart from states, other subjects of international law, such as international organizations like the United Nations, have responsibility, too. The basic principles of international law concerned with the state responsibility is regulated by the Draft Articles on the Responsibility of States For International Wrongful Acts of 2001 which adopted by the International Law Commission. The Draft has not been accepted as an international treaty yet. The draft articles could be implemented for violations of international humanitarian law. İnternational humanitarian law aims to protect civilians and other victims and diminish possible damage of armed conflicts. International humanitarian law or international law of armed conflict also regulates how states must behave in times of armed conflicts. In this PhD thesis titled“State Responsibility For Violations of International Humanitarian Law”, general international rules of state responsibility, responsibility for violations of humanitarian law and legal consequences of that responsibility were examined.