İşletmelerde kurumsallaşma düzeylerinin işgörenlerin örgütsel bağlılığına etkisi: İnşaat sektöründe bir uygulama
Effect of institutionalization levels of enterprises on organizational commitment of employees: A study in construction sector
  1. Tez No: 552372
  2. Yazar: TUNCAY NEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmanın temel amacı inşaat işletmelerinin işgörenlerce algılanan kurumsallaşma düzeylerini tespit etmek, algılanan kurumsallaşma düzeylerinin işgörenlerin örgütsel bağlılıklarına etkilerini ortaya koymaktır. Algılanan kurumsallaşma düzeyinin ölçümü için 48 madde ile 9 boyuta sahip bir ölçek, örgütsel bağlılığın ölçümü için ise 15 maddeli bir ölçek kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, Ankara ilinde hem altyapı hem de üstyapı imalatları yapan taahhüt firmalarının yanısıra müşavirlik firmalarının işgörenlerine de anket uygulaması yapılarak elde edilmiştir. Araştırma amacına yönelik oluşturulan hipotezler Pearson Korelasyon analizi ve farklılık testleriyle sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre işgörenlerin eğitim seviyeleri, yaşları, sektörde çalışma süreleri, işletmede çalışma süreleri, gelir seviyeleri, işletmenin aile işletmesi olup olmaması değişkenleri açısından kurumsallaşma algı düzeylerinde ve örgütsel bağlılıklarında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, bir işgörenin örgütsel bağlılığını dolayısıyla verimini artırmak için işletme sahibi veya yöneticisi, işgöreninin kurumsallaşma algısını artırmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine construction enterprises' employees' perception levels of institutionalization, to show the effects of percieved levels of institutionalization on employees' organizational commitment. In order to measure the percieved level of institutionalization a scale of 48 items with 9 dimensions and to measure organizational commitment a scale of 15 items have been developed. The data which was used in this study was gathered from the employees of substructure and superstructure contractor companies, as well as consultant companies present in Ankara province by conduction of a questionnaire. Hypotheses for the purpose of the research were tested with Pearson's Correlation analysis and differential tests. According to variables such as employees' education levels, ages, work period in the industry, work period in the enterprise, levels of income, ownership of enterprises to a family or not, significant differences have been observed in perception levels of percieved institutionalization and in organizational commitments. Results show that in order to increase organizational commitment therefore productivity of an employee, an enterprise owner or manager should increase her/his employee's perception level of institutionalization.