Türkiye'de gayrimenkul piyasası ve gayrimenkul piyasasının regülasyonu
Real estate market in Turkey and regulation of real estate market
- Tez No: 388997
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mülkiyet anlayışı tarih boyunca devletlerin iktisadi, hukuki ve sosyal yapılarına uygun bir biçimde, yaşanan dönemin getirdiği şartlara bağlı olarak sürekli değişim halinde olmuştur. İnsanlar toprağa tarım, barınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri nedeniyle bağımlı durumda olduklarından, uygulanan mülkiyet sistemi, toplumları ve yaşam biçimlerini de doğrudan etkilemektedir. Sanayi devrimi ile birlikte gelişen Liberalizm, 1980'li yıllardan itibaren bilgi, iletişim ve ulaştırma teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve gelişim dünya geneline küresel ölçekte yayılmıştır. Ülke ekonomileri küreselleşmenin etkisiyle birbirleri ile gittikçe entegre hale gelmişlerdir. Küreselleşme ile ekonomiler ve ekonomiyi oluşturan piyasalar da birbirleri ile rekabet etmeye başlamışlardır. Bununla birlikte küreselleşme, ekonomilerin kriz yaşama sıklarını arttırmıştır. Dolayısıyla ülke ekonomileri, uluslararası düzeyde rekabet edebilmek, büyüme ve kalkınmalarını sürdürülebilir kılmak ve istikrarlı bir biçimde ekonomilerini bilgi temelli geliştirebilmek adına, ekonomiyi oluşturan piyasaları regüle etmek ihtiyacı duymaktadırlar. Türkiye sahip olduğu toprakları, İslam hukuku kurallarına göre mülkiyet yapısını oluşturan Osmanlı Devleti'nden almıştır. Ancak mülkiyet sistemini Osmanlı Devleti'nin uygulamış olduğu sistemden farklı bir şekilde geliştiren Türkiye, 1970'li yıllarda yoğun bir şekilde köyden kente doğru iç göç olgusunu yaşamış, bu durum şehirlerde büyük ölçekli konut ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. 2008 yılında ABD'de başlayıp, diğer ülke ekonomilerine yayılan Konut Finansman Sistemi (Mortgage) krizinin ardından Türkiye, gayrimenkul piyasasını düzenleme ve denetleme ihtiyacı duymaya başlamıştır. Çalışmada, ekonomide yaşanan değişim ve gelişmelere bağlı olarak gayrimenkul piyasasının regülasyona tabi tutulması ve bu kapsamda Türkiye için bir 'Gayrimenkul Piyasası Kurumu'nun' kurulması önerilmekte, Türkiye'de gayrimenkul piyasasında meydana gelen gelişmeler, Johansen Eşbütünleşme Testi, Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM), Toda-Yamamoto Nedensellik Analizi ve Bootstrap Tabanlı Toda-Yamamoto Nedensellik Analizi yapılarak araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of ownership evolves over time in relation with economic, judicial and social patterns history, depending on conditions of the age in question. Since humans are dependent on lands for the fulfillment of their needs including agriculture, shelter and transportation, ownership system in effect impacts every society and lifestyle. Liberalism which emerged with the Industrial Revolution and the rapid progress and development in information, communication and transportation technologies during 1980s have spread throughout the world on a global scale. National economies have become more and more integrated to each other in this globalizing world. During the current phase of globalization, country economies and markets under these economies gradually shift to a more competitive form within and between economies. Furthermore, globalization has proven to increase the frequency of economic crises. Hence, every country economy is in urge for market regulations to compete on international markets, achieve a sustainable growth and harness the economy through stable and fact-based growth development patterns as each market is a component of a national economy. As a successor state, Turkey inherited its territories from the Ottoman Empire which developed its ownership structure in compliance with the Islamic law. Having implemented a different ownership system than the Ottoman model, Turkey experienced massive migrations from rural to urban parts of its territories during 1970's and these migratory patterns was followed by a large-scale housing need. After the Mortgage Crisis of 2008 which emerged in the US and spread to other national economies, Turkey needed to regulate and control the Turkish real estate market. This study suggests that the real estate market should be well regulated and a“Real Estate Market Authority”should be introduced in consideration with changes and developments in the real estate market. It also aims to study and magnify the developments in the Turkish real estate market by use of the Johansen Cointegration Test, Vector Error Correction Model (VECM), Toda-Yamamoto Causality Analysis and Bootstrap-based Toda-Yamamoto Causality Analysis.