Hemşirelik hizmetlerinde yönetsel ve organizasyonel sorunlar: Pamukkale Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi
Managerial and organizational problems in nursing services: Pamukkale University, the Center of Health, Research and Application
- Tez No: 389006
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bütüncül sağlık hizmetlerinin öneminin ve toplumun kaliteli yaşam talebinin arttığı günümüz toplumunda sağlık hizmetlerinin temel yapı taşlarından biri de hemşirelik hizmetleridir. Bu araştırmanın amacı sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde sunumunu sağlamak için, hemşirelik hizmetlerindeki yönetsel ve organizasyonel sorunları saptamak ve bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmanın özellikle sağlık çalışanlarıyla ilgili olan bölümlerinde mesleki bilgi ve deneyimlere de yer verilmiştir. Çalışmada tarihçi metot ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniğinden faydalanılmıştır. Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezindeki yönetsel ve organizasyonel sorunların tespiti için belirlenen 57 soruluk anket uygulaması kullanılmıştır. Anket uygulamasının güvenilirlik katsayısı 0,818 olarak bulunmuştur. 268 kişiye uygulanan anket çalışmasında aritmetik ortalama, yüzde ve t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda gençlerin, bekarların, eğitim seviyesi düşük olanların ve hizmet süresi az olanların ve organizasyonel sorunları daha çok yaşadıkları görülmüştür. Kurumun hedefleri belirlenirken çalışanların fikrinin alınması ekip çalışmasının belirlenmesi ve sağlıklı bir iletişim ağının sağlanmasının ise yönetsel ve organizasyonel sorunların oluşmasını önlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the basic building blocks of the importance of holistic health services and community health services by increasing the quality of life in today's society demands are nursing services. The purpose of this research is fix managerial and organizational problems and develops solutions for these, effective and efficiently in order to ensure health services presentation. Especially (particularly) this is in part related of health professionals who work are include in the professional knowledge and experience. Historical method and it is benefited from literature screening technique in this study. 57 questions survey application was used for the detection of managerial and organizational problems in Pamukkale University Medical Research and Application Center. The reliability coefficient of the survey application was found to be 0,818. Arithmetic mean, percentage test and t-test were used 268 people applied to the survey. Result of research; young people, single people, people with low education and short length of service of the organizational problems have been observed that other people. While the organization's targets determine, the consultation of the employees, determination of teamwork and ensuring healthy communication network have been shown to inhibit the formation of managerial and organizational problems.