Üniversite öğrencilerinin alkol istismarının depresyon düzeyleri ile ilişkisi üzerine bir inceleme
A study on relationship between alcohol abuse and depression levels of university students
  1. Tez No: 389007
  2. Yazar: ELMAS ALVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin alkol istismarının depresyon düzeyleri ile ilişkisi ampirik olarak test edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 160 üniversite öğrencisi (82 kız, 78 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Michigan Alkolizm Tarama Testi (MATT),”“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda öğrencilerin alkolizm ölçeği puanları ile bireylerin Beck Depresyon Ölçeğinden aldığı puanları arasında istatistiksel olarak pozitif yönde orta bir ilişki bulunmuştur. Alkolizm ölçeğinden alınan puan arttıkça depresyon ölçeğinden alınan puanın da arttığı ve üniversite öğrencilerinin alkol istismarının depresyon düzeyleri ile ilişkisi arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to empirically test the relationship between alcohol abuse and depression levels of universities students. Participants were 160 students (82 female and 78 male) of state and foundation University. The data were collected using a“Michigan Alcoholism Screening Test (MAST),”“Beck Depression Inventory (BDI)”and“Personal Information Form.”SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 software was used to analyze the study data. It was found that there is a moderate positive statistical relationship between the scores of the Alcoholism Screening Test and scores obtained from the Beck Depression Inventory. Also, there is a statistically significant difference between alcohol abuse and depression levels. In addition, the results indicated that scores taken from the depression scale increased when alcoholism scores get increased.