Türkiye'de sağlıkta dönüşüm politikalarının sağlık harcamalarına etkisi
The effects of health transmission policies in Turkey to health expenses
- Tez No: 389009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ RIZA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık hizmetleri, sürekliliği olan ve talebin ne zaman ortaya çıkacağının belirli olmadığı bir niteliğe sahiptir. Teknoloji, personel, alt yapı ve organizasyonel açıdan üst düzeyde kurumsal kapasite gerektiren bir sağlık sistemi anlayışı insanların yaşam süreleri ve yaşam kaliteleri üzerinde etkilidir. Fakat sağlık hizmetlerinin kalitesi mali sistemin gücü ile bağlantılıdır. Son yıllarda ülkemizde sağlık hizmetleri alanında belirgin bir değişim söz konusudur. Geçmişten bu güne ülkemizde uygulanan Kalkınma Planlarının incelenmesi, sağlık alanındaki sorunları ve çözüme kavuşturulmak istenenleri ortaya koymaktadır. Son dönemde uzun yıllardır çözülemeyen bir takım sorunların çözülmesi gündeme gelmiş ve bu yönde Sağlıkta Dönüşüm Programı uygulamaya geçirilmiştir. Bu sayede sağlık hizmetlerinin yeni bir organizasyonel yapıya kavuşturulması ve maliyetlerin kontrol edilebilir hale getirilmesine çalışılmaktadır. Çünkü sağlık alanında yapılan harcamalar her ülke için olduğu kadar ülkemiz için de önemlidir. Harcamanın yüksekliğinden çok niteliğinin, içeriğinin net biçimde ortaya konulması gerekmektedir. Bu çalışmada sağlık hizmetleri alanında uygulanmakta olan dönüşüm çalışmalarının sağlık hizmetlerine ilişkin harcamalarla bağlantısı ortaya konulmaktadır. Çalışma kapsamında, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın uygulamaya geçirildiği 2005 yılından itibaren 2012 yılına kadar olan süreç Türkiye'de sağlık harcamaları odaklı biçimde istatistiki verilerin taranması ve bu verilerin OECD verileri ile karşılaştırılması ile analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health care, continuity and demand that will occur when a specific attribute has to be. Technology, personnel, infrastructure and institutional capacity at the organizational level in terms of understanding a health care system that requires people to have an impact on life expectancy and quality of life. However, the quality of health services is linked to the strength of the financial system. In recent years, a significant change in the field of health care in our country is concerned. This day in history applied in our country examination of the Development Plan, and finding solutions to problems in the health field are asked to reveal. Recently, a number of problems can not be solved for many years to be resolved in this direction have been raised and the Health Transformation Program have been implemented. In this way, a new organizational structure for health care services and costs can be controlled is attempted to be made. Because expenditure on health as it is for each country is also important for our country. Spending than the height of the quality, content needs to be clearly set forth. In this study, which is being implemented in the field of health care spending on health care of the conversion work is enshrined in connection with. Working under the Health Transformation Program, implemented as from 2005 until 2012 that the process of health expenditures in Turkey focused form of statistical data to be scanned and the data of the OECD data by comparison are analyzed.