Ortopedik engelli bireylerin umutsuzluk düzeyi ile intihar olasılığı arasındaki ilişki
The relation between the level of hopelessness and the possibility of suicide for orthopedically disabled people
  1. Tez No: 389010
  2. Yazar: BAŞAK PELİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, ortopedik engelli bireylerin umutsuzluk düzeyi ile intihar olasılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Beck Umutsuzluk Ölçeği(BUÖ) , İntihar Olasılığı Ölçeği(İOÖ) ve Kişisel Bilgi Formu(KBF) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde ikamet eden 89 ortopedik engelli birey oluşturmuştur. Araştırmaya katılan 89 ortopedik engelli bireyin; 34'ünü kadınlar, 55'ini erkekler oluşturmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 21.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Ortopedik engelli bireylerde intihar olasılığının, yalnız yaşama durumuna göre değişip değişmediğine T testiyle bakılmıştır. Analiz sonucuna göre ortopedik engelli bireylerde intihar olasılığı, yalnız yaşama ve yalnız yaşamama durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Yalnız yaşayan ortopedik engelli bireylerin intihar olasılığı puanları, yalnız yaşamayan ortopedik engellilere göre daha yüksek bulunmuştur. Ortopedik engelli bireylerde umutsuzluk düzeyi ile intihar olasılığı arasındaki ilişki korelasyon analiziyle incelenmiştir. Analiz sonucuna göre ortopedik engelli bireylerde umutsuzluk düzeyi, intihar olasılığıyla pozitif yönde yüksek düzey bir ilişki göstermektedir. Ortopedik engelli bireylerde; umutsuzluk düzeyinin ve intihar olasılığının sosyo-ekonomik duruma göre değişip değişmediğine tek yönlü varyans analiziyle bakılmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre; düşük sosyo-ekonomik duruma sahip ortopedik engelli bireylerin intihar olasılığı ve umutsuzluk düzeyi puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur.Yapılan Tukey HSD sonuçlarına göre; düşük sosyo-ekonomik duruma sahip ortopedik engelli bireylerin umutsuzluk düzeyi ve intihar etme olasılığı, yüksek ekonomik duruma sahip ortopedik engelli bireylere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the relation between hopelessness levels of individuals with orthopaedic disabilities and probability of suicide. As data collecting methods, we used Beck Hopelessness Scale (BHS), Suicide Probability Scale (SPS) and Personal Information Forms (PIF). 89 individuals with orthopaedic disabilities (34 female and 55 male), who reside in Istanbul, constituted the sample of the study. The data acquired from participants was analysed with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 21.0.“T”test was used to determine whether the probability of suicide of individuals with orthopaedic disabilities changes due to solitary life or not. The results have shown that the probability of suicide of individuals with orthopaedic disabilities changes due to solitary life. The points of probability of suicide of individuals with orthopaedic disabilities who live alone were higher than those of who do not. The relation between hopelessness and probability of suicide was examined through correlation analysis. The results indicated a high degree of positive correlation between hopelessness and probability of suicide. One way Anova test was used to determine if the hopelessness levels of individuals with orthopaedic disabilities changes with socio-economic status. The results indicated a high degree of positive association between the hopelessness levels of individuals with orthopaedic disabilities and socio-economic status. According to the results of the Tukey HSD analysis, hopelessness levels of orthopedically disabled individuals of lower socio-economic status were higher when compared to those of individuals of higher socio-economic status.