Örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlığın çalışan performansına etkisi
Effect of organizational climate and organizational citizenship on employee's performance
  1. Tez No: 389008
  2. Yazar: SEDA KAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle rekabetin giderek arttığı, hızla değişen ve gelişen dünyada şirketlerin rekabet avantajı elde ederek varlıklarını sürdürebilmesinde en önemli kaynaklardan biri çalışanlardır. Bu bağlamda çalışanların formel iş tanımlarından ayrı olarak gönüllülük esasına dayalı, örgüte pozitif yönde katkı sağlayan örgütsel vatandaşlık davranışlarının sergilenmesini sağlayacak bir örgütsel iklim, çalışan performansını olumlu yönde etkileyecektir. Bu çalışmanın temel amacı örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı faktörlerinin çalışan performansına etkisini incelemektir. Yapılan çalışma ile örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışının çalışan performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmış ve sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiş olup faktör analizi, korelasyon ve regresyon yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışının çalışan performansı üzerinde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle çalışan performansının arttırılmasında örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışının güçlü bir etmen olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees are among the most important resources for companies in sustaining their existence by gaining competitive advantage in the world changing and developing fast where competition increases progressively with effect of globalization. In this context, an organizational climate based on volunteering differently from formal job description of employees which will ensure exhibition of organizational citizenship behaviors making positive contributions to the organization would positively influence employee's performance. Main objective of this study is to examine effect of organizational climate and organizational citizenship behavior factors on employee's performance. Effect of organizational climate and organizational citizenship behavior on employee's performance has been examined through this study. Survey method was used as data collection method and results were analyzed by SPSS software and examined by factor analysis, correlation and regression methods. Consequently, it is determined that there is a significant relation of organizational climate and organizational citizenship behavior with employee's performance. In other words increasing employee performance and organizational climate was were determined to be powerful agent of organizational citizenship behavior.