Yönetimde cinsiyet farkları, kariyer öncelikleri ve iş koşullarına duyarlılık: Turizm sektöründe bir uygulama
Gender differences, career priorities and sensitivity to work conditions: An application to tourism sector
  1. Tez No: 389011
  2. Yazar: DİLAY FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ekonomik amaçların yanı sıra, psikolojik bir boyutu olan insanoğlunun, toplumda kendine yer edinmek ve başarılı olmak için kariyer sahibi olmak istemesi, kadın ya da erkek ayırmaksızın bütün çalışanların kendi ilgi ve beklentileri çerçevesinde kariyer hedeflerinin olması, ancak kadının önünde cinsiyet farklılıklarından doğan çeşitli engellerin varlığı yer almaktadır. Kadınların iş hayatında zaman geçtikçe artan sayıları, yönetim kademelerine çok kısıtlı yansımıştır. Bu çalışmanın temel amacı; turizm sektöründe çalışanların cinsiyet farklılıkları, kariyer öncelikleri ve iş koşullarına duyarlılığının neler olabileceğini açıklamaktır. Ayrıca turizm sektöründe kadınların cinsiyet ayrımcılığı ve fırsat eşitsizliği, mobbing yaşayıp yaşamadığı, kadın yöneticilere karşı önyargıların olup olmadığı ve ev ile iş yaşamı arasında ikilemde kalıp kalmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan otellerde çalışan yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılarak 100 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 21,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler ile hipotez testleri bölümünde bağımlı değişkenler normal dağılım şartına uymadığı için parametrik olmayan Kruskall Wallis ve Mann Whitney testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; turizm sektöründe cinsiyet ayrımcılığı yapılmasa da kadın yöneticilere karşı gizli bir önyargı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As well as economic objectives, the human psychological dimension, to a place in society and want to have a career to be successful, male or female, separating the lack of career goals within their interests and aspirations of all employees, but the place of the presence of various obstacles arising from gender differences in front of the woman It is located. Over time, an increasing number of women in business is reflected in the very limited management positions. The main objective of this study Gender differences of employees in the tourism sector, the sensitivity of his career priorities and work conditions to explain what would happen. In addition, gender discrimination and inequality of opportunity for women in the tourism sector, mobbing is alive, whether it is the home of bias against female managers and aimed to examine whether it remains in the dilemma between work life. A questionnaire was used to collect data in research. The population of the study constitutes the province of Istanbul working in managed hotel located on the European side. The scope of this research were 100 people using simple random sampling method. The SPSS 21.0 statistical software package for data analysis were used. To analyze the data, frequency, percentage, mean, dependent on the section descriptive statistics and hypothesis testing variables have been used as the standard deviation of the normal distribution must comply with the non-parametric Kruskal Wallis and Mann-Whitney test. According to the survey; gender discrimination in the tourism sector have been made to appear to be a hidden bias against female executives.