ORTOPEDİK ENGELLİ BİREYLERİN EVLİLİK DİNAMİKLERİNİN İNCELENMESİ VE SOSYAL HİZMET
INVESTIGATION OF MARRIAGE DYNAMICS OF ORTHOPEDICALLY DISABLED INDIVIDUALS AND SOCIAL WORK
- Tez No: 944337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma alanyazındaki gereksinime bir yanıt olarak ortopedik engelli bireylerin evlilik dinamiklerinin sosyal hizmet bağlamında incelenmesini ve değerlendirilmesini konu edinmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve kartopu örneklem yolu ile Diyarbakır'da yaşayan 3'ü kadın 7'si erkek olmak üzere toplamda 10 ortopedik engelli evli bireyle yarı yapılandırılmış görüşme formları eşliğinde yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular sosyal hizmetin ana perspektiflerinden olan sistem kuramı temel alınarak tasarlanmış ve değerlendirilmiştir. Bulgular, engelli bireylerin çoğunlukla flört ederek evlendiğini, evlilik kararının duygusal etkenlerden yada bakım görevinin aileler dışında birine aktarılması isteğinden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bireyler evliliklerinde kendileri ile empati kurabilecek veya kendilerini tamamlayabilecek adayları tercihetmekte ve evlilik hazırlıkları sürecinde maddi zorluklarla birlikte ailesel sorunlar yaşamaktadırlar. Ortopedik engelli bireyler evlilikle birlikte sevgi, konfor ve statü kazanmakta ancak evlilik öncesi evlilik beklentileri ile evlendikten sonraki yaşantıları arasında fark olduğunu belirtmektedirler. Katılımcılar evlilikte en fazla ekonomik sorunlar ile ev işleri konusunda anlaşmazlık yaşamaktadırlar. Evlilikte en çok zorlanılan alanlar da ev içi ve ev dışı sorumluluklar, toplumsal önyargılarla mücadele ve erişilebilirlik sorunlarıdır. Bireyler, ev içinde toplumsal cinsiyet normlarına uygun iş bölümü yapmakta hareket kısıtlılıkları nedeniyle çocuk bakımı ve yetiştirilmesinde zorlanmaktadırlar. Bireyler, çocuklarınca engel durumlarının sıklıkla sorgulandığını ve çocuklarının engelli anne/babaya sahip olma ile ilgili akran zorbalığına maruz kaldıklarını belirtmektedirler. Katılımcıların bir kısmı evlilikleri sürecinde sosyal destek almakta olup çoğu kurumsal destek veya profesyonel psikososyal yardım alma isteğindedir.
Özet (Çeviri)
This study is about examining and evaluating the marital dynamics of people with orthopedically disabilityin the context of social work as a response to the need in the literature. In the study, a qualitative study was conducted by conducting face-to-face interviews with a total of 10 married people who with orthopedically disability, 3 women and 7 men, living in Diyarbakır, using a snowball sample and using semi-structured interview forms. The findings obtained at the end of the study were designed and evaluated based on the system theory, one of the main perspectives of social work. The findings show thatpeople with orthopedically disability mostly marry by dating, and that the decision to marry stems from emotional factors or the desire to transfer the caregiving task to someone outside the family. Individuals prefer candidates who can empathize with them or complement them in their marriages, and they experience financial difficulties and family problems during the marriage preparation process. People with orthopedically disability gain love, comfort and status with marriage, but they state that there is a difference between their pre-marriage expectations and their lives after marriage. Participants experience the most financial problems and disagreements about housework in marriage. The most challenging areas in marriage are domestic and extra-domestic responsibilities, combating social prejudices, and accessibility issues. Individuals have difficulty dividing labor in line with gender norms within the home and caring for and raising children due to mobility restrictions. Individuals state that their children frequently question their disabilities and that their children are subjected to peer bullying regarding having a mother/father with orthopedically disability. Some of the participants receive social support during their marriages, and most want to receive institutional support or professional psychosocial help.