Çevresel açıdan tıbbi atık yönetimi: Antalya örneği
Medical waste management environmental perspective: Antalya sample
  1. Tez No: 389015
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AYKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çevre yönetimi ve atık yönetimi son yıllarda üzerinde ciddiyetle durulan iki ana başlıktır. Bu başlıklar aynı zamanda sağlık hizmetleri yönetimi ile doğrudan ilişkilidir. Bu yöndeki çalışmalar sadece özel sektör ile değil yerel yönetimler ile birlikte çözüme kavuşturulabilir. Çalışma kapsamında tıbbi atık yönetimi çevre yönetimi ve çevre hakkı temelinde ele alınmaktadır. Yerel ölçekte tıbbi atık yönetimi uygulamaları örneklendirilmiştir. Çalışmanın amacı günümüzde hem hükümetler hem de sivil toplum örgütleri açısından sıklıkla üzerinde durulan bir konu olan tıbbi atık yönetiminin ekonomik boyutuyla ve yerel ölçekte değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda Antalya İli'nde yapılan çalışmalar ve edilen veriler temelinde konu değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı bir yöntem benimsenmiştir. Çalışma kapsamında Antalya İli örneğinde tıbbi atık toplama ve bertaraf süreci, 2013 yılına göre ilçeleri de kapsar biçimde elde edilen istatistiklerin analizi ile birlikte değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular özellikle yerel yönetimler açısından tıbbi atık yönetiminin daha yoğun biçimde ele alınması gerektiği, toplanan atık miktarının özellikle ilçelerde yeterli düzeyde olmadığı ve atık bertarafı tesisleşmesinin gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, environmental management and waste management are two main topics on the seriousness rinse. This topic also is directly related to health care management. These studies not only with the private sector can be resolved in conjunction with local governments. Working under the medical waste management and environmental rights on the basis of environmental management are discussed. Medical waste management practices at the local level are illustrated. The aim of the present study both in terms of both government and non-governmental organizations frequently emphasized a subject of medical waste management at the local level and to evaluate the economic dimension. In this regard the work done in the province of Antalya and on the basis of the data subject are evaluated. A descriptive method was adopted. Working under the province of Antalya, for example, medical waste collection and disposal process, the district also covers the year 2013 according to statistics obtained by the analysis of form are evaluated together. Study findings, especially the local authorities in terms of medical waste management more intensive need to be addressed, which collected the amount of waste, especially in districts not adequate and waste disposal institutionalization is necessary to demonstrate that.