Çalışma hayatında tükenmişlik: Edirne 112 Acil sağlık çalışanları örneği
Burnout in working life: The case of personal at Edi̇rne 112 Emergency Health Services
  1. Tez No: 389019
  2. Yazar: ÖZLEM YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tükenmişlik, çalışanların iş yaşamında yaşadıkları stresten dolayı etrafındaki insanlara karşı duyarsızlaşmaları, duygusal olarak kendilerini tükenmiş hissetmeleri ve kişisel başarı duygusunun eksilmesi durumu olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada Edirne 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelinin demografik değişkenlerinin, tükenmişlik üzerinde etkisi incelenmiştir. Araştırma kısmında,“Kişisel Bilgiler Anket Formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmış, yoğun ve stresli çalışma ortamlarda sıklıkla yaşanan tükenmişlik sendromunun, hayati önem taşıyan görevlerde çalışan personelin demografik özellikleri ve mesleğe bakış açılarıyla ilişkilendirilebilmesi amacıyla oluşturulan anketten edinilen veriler SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiş ve ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde, 116 kişiden oluşan örneklemin büyüklük açısından faktör analizi için veri yapısının uygunluğu Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) örneklem yeterliliği ölçütü ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuncunda çalışma koşulları aynı olmayan bölümler arasında tükenmişlik düzeyinin farklılık gösterdiği, meslek seçimi, kıdem ve beklentilere göre tükenmişlik düzeyinin değiştiği, yaş arttıkça tükenmişlik düzeyinin arttığı ve düşük kişisel başarı algısının meslek ve öğrenim durumuna göre değişiklik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout has been defined as the situation of employees desensitizationing to people around them, feeling sensationally exhausted and decreasing personal sense of achievement because of stress in the working life. In this study, the effect of demographic variables of Edirne 112 Emergency Health Services personnel on burnout, has been analyzed. In the empirical part,“Personal Information Questionnaire Form and Maslach Burnout Scale”has been used, the data gained from the questionnaire which was formed in order to relate burnout syndrome that frequently occurs in busy and stressful working conditions, to demographic characteristics and occupational point of view of the personnel working in vital duties, has been evaluated by using SPSS 17.0 and it has been commented on the results. In evaluating analysis results, data structure relevance of the sample, consisting of 116 people, for factor analysis in terms of size, has been evaluated by Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) sample sufficiency standard. Working conditions in the final of the study showed differences in burnout levels among non-identical sections, choice of profession, according to seniority and expectations has changed burnout, increasing age increased and reduced personal accomplishment perception of burnout concluded that vary according to occupation and education level has been reached.