Sağlık kurumlarında yönetimsel zorluklar ve yönetim algısı
Managerial difficulties and managerial perception in health institutions
  1. Tez No: 389020
  2. Yazar: FATMA KUZAN TOPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Kayseri ilinde özel hastanelerde çalışan hemşirelerin karşılaştıkları yönetimsel sorunlar incelenerek bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur. Çalışmada dört farklı özel hastanede çalışan 202 hemşireye anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız İki Örnek T Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin karşılaştıkları yönetimsel sorunlar belirlenerek, bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada uygulanan ankete göre Kayseri'de hemşirelerin yaşadıkları yönetimsel sorunlar şunlardır: İşbirliği ve takım çalışmasının yeterli olmaması, iletişim kanallarının açık olmaması, çalışan personelin farklılığının yönetimi zorlaştırması, profesyonel yöneticilerin fazla olmaması, hizmet içi eğitimin yeterli olmaması, hemşirelerin motivasyonunun düşük olması, eğitim düzeyinin farklılığının çatışma yaratmasıdır. Çalışma sonucunda bulunan sorunlara yönelik çözüm önerileri şu şekildedir: takım çalışması teşvik edilmeli, hemşirelerin iş koşulları iyileştirilmeli, çalışanların motivasyonuna önem verilmeli, hizmet içi eğitimler hemşirelerin talepleri doğrultusunda yapılmalı, yöneticilere yöneticilik eğitimi verilmeli, kurum iç düzenlemeleri gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, administrative problems of the nurses who work in various private hospitals located in the province of Kayseri were investigated and some solutions for these problems were offered. Within the context of the study, a questionnaire was administered to 202 nurses who work in 4 different private hospitals in Kayseri. Data obtained from the study were analyzed using with One Way ANOVA and Independent Sample t Test. As a result of the study, problems regarding the nurses were defined and some recommendations were suggested for these problems. As to the questionnaire administered, the managerial problems nurses face are these: the inadequacy of cooperation and teamwork, the lack of communication channels, to bedevilment of management by diversity of personnel, the lack of professional managers, in adequate in-service training, low motivation of nurses and to create conflict because of education levels. The solution suggestions to problems found in the study are these: teamwork should be encouraged, working conditions of nurses should be improved, motivation of personnel should be cared about, in-service trainings should be prepared according to the nurses demands, management trainings should be managers, internal regulations of institutions should be revised.