KOBİ'ler ve elektronik ticaret: İstanbul ili örneği
SMEs and electronic commerce: The case of Istanbul
  1. Tez No: 389021
  2. Yazar: SAMET KAŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde popülerliği hızla artan ve şirketler tarafından olmazsa olmaz bir araç haline gelen elektronik ticaret, internetin toplumun büyük çoğunluğunca kullanılmaya başlamasıyla birlikte ihtiyaçlarımızı karşılamak adına hızlı bir çözüm olarak hayatımızda yer edinmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, KOBİlerin elektronik ticaret algısının, elektronik ticaret ile ilgili beklentilerinin ve elektronik ticaretin önündeki engellerin inovasyon süreçlerine ve performansına etkisinin incelenmesidir. Yapılan çalışma ile elektronik ticaret alanındaki inovasyon süreçleri ve inovasyon bilgi kaynaklarının şirketin performansı üzerine etkisi incelenmiştir. İstanbul ilindeki KOBİlerin orta ve üst düzey yöneticilerine 50 sorudan oluşan bir anket uygulanmış olup, toplam 277 anket değerlendirmeye alınmıştır. SPPS 17 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilen anketler, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, inovasyon süreçleri ile inovasyon bilgi kaynakları faktörlerinin şirket performansı üzerinde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle şirket performansının arttırılmasında inovasyon süreçlerinin ve inovasyon bilgi kaynaklarına yatırım yapmanın zorunlu hale geldiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce has been increasingly popular and become a must tool for the enterprises. Since the internet started to be used commonly by all segments of the society, electronic commerce had gained a crucial significance as a practical way for people to meet their needs. The main purpose of this study is to examine the perception of and the expectations from electronic commerce by SMEs, and to evaluate the effect of the obstacles to e-commerce on the innovation processes and performance. Within this study, impact of the innovation processes and innovation data sources in the field of electronic commerce on the performance of the enterprises is analysed. A survey comprising of 50 questions had been conducted by the participation of middle and higher level managers of the SMEs in Istanbul. In total, 277 surveys had been examined. Reliability and validity of these surveys were checked via SPSS-17, and evaluated by using the methods of factor analysis, correlation analysis and regression analysis. As a result, it has been confirmed that factors of innovation processes and innovation data sources have a meaningful relation with the performance of companies. Therefore, the importance and necessity of investing in innovation processes and data sources for increasing the company performance is verified by this study.